Anasayfa Kadın Tarsus Hapishanesinde işkence sürüyor

Tarsus Hapishanesinde işkence sürüyor

Perşembe, 06 Temmuz 2017 13:29
Yazdır PDF

imagesH. Merkezi: Tarsus Ceza İnfaz Kurumu’nda asker ve polisler tarafından kadın mahpuslara yönelik sistematik işkence sürüyor.

Tarsus Ceza İnfaz Kurumu’nda asker ve polisler tarafından kadın tutsaklara yönelik sistematik işkence sürüyor. Hapishanede regl sancısı çeken tutsak kadınlar darp ediliyor ve bakıma muhtaç olan tutsak kadınların ise tedavileri yapılmıyor. Çocuklarının hayatlarından endişe duyan aileler, duyarlılık çağrısında bulundu.

Regl sancısı çeken tutuklu darp edildi

Gazete Şujin’den Filiz Zeyrek’in haberine göre, mahpuslardan Dicle Türk’ün annesi Fatma Türk, şunları belirtti:

Ben bir anneyim, benim kızım orada günlerdir aç ve susuz. Kızım ve diğer arkadaşlarının benim yanımda hiçbir ayrımı yok. Günlerdir ne yıkanabiliyorlar ne tedavi görüyor ne de yemek yiyebiliyorlar. Çukurova bölgesinde insanlar klima altında bile dayanamazken, bizim çocuklarımız cezaevinde elektriksiz ve susuz bir şekilde yaşıyor. Bunda işkence yetmezmiş gibi birde tedavi de edilmiyorlar. Kızımın rahminde kist var ve her regl döneminde çok fazla sancısı oluyor. Son regl döneminde yine sancısı olmuş ve revire gitmek istemiş ancak erkek gardiyanlar inanmayarak pedini görmek istemişler. Kızım karşı çıkarak tedavi olmadan koğuşuna gitmek istemiş. Gardiyanlar kızımı darp ede ede koğuşa kadar götürmüşler. Sevk sırasında da işkenceye maruz bırakılmışlardı. Özel eşyaları verilmemiş. Çocuklarımız için çok edişe ediyoruz, evde rahat günümüz, huzurumuz kalmadı” dedi.

‘Onlarca hasta var ve tedavi edilmiyor’

Yaklaşık 10 yıldır Wernicke Korsakoff hastası olan Yıldız Gemicioğlu’nun kardeşi Dilek Kutlu ise, kardeşinin bakıma muhtaç olduğuna dikkat çekerek, “2000 yılında bedenlerini açlığa yatıran ve ‘Hayata Dönüş’ operasyonunda beden bütünlüğü bozulan ve ciddi derecede tedavi olması gereken biridir kardeşim. Her gün işkencenin yaşandığı cezaevinde kardeşim asla o koşullarda yaşayamaz. İnsanlık dışı uygulamalar yaşanıyor bu cezaevinde, bir an önce şartların düzelmesi gerekiyor. Onlarca hasta var ve tedavi olma konusunda sıkıntılar yaşatılıyor. Benim kardeşime şuan cezaevinde onun ile birlikte kalan arkadaşları tarafından yardım ediliyor” sözleriyle yaşananları aktardı.

Tutuklu yakınlarından dayanışma çağrısı

Yaşanan işkenceye karşı yetkililere ve duyarlı kamuoyuna seslenen Dilek, “Günlerdir aç, susuzlar. Cezaevi yetkileri ‘gökten yağmur yağsa size bir damla su yok’ deyip tutukluları sürekli tehdit ediyorlar. Biz ailelere karşı çok sert ve acımasızca davranıyorlar. Geçtiğimiz günlerde açık görüşe gittik ve darp edildik. Yarın geç olmadan tüm duyarlı kesimleri dayanışmaya çağırıyorum” dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü