Anasayfa Kadın 2017 yılında nerdeyse günde 1 kadın öldürüldü

2017 yılında nerdeyse günde 1 kadın öldürüldü

Perşembe, 13 Temmuz 2017 12:39
Yazdır PDF

2016 yilinin ilk 6 ayinda 153 kadin olduruldu 156096 5H. Merkezi: Umut Vakfı’nın kadın cinayetlerine ilişkin hazırladığı rapora göre, Türkiye’de yılın ilk 6 ayında  226 kadın öldürüldüğünü açıkladı. 6 Ayda katledilen kadın sayısının günde 1 kadının öldürülmesine denk düştüğü belirtildi.

Kadın cinayetlerinin günden güne arttığına değinilen raporda, “Artan şiddet ve cinsel istismarlara hak eden ceza verilmedikçe, sokakta kadına cinsel tacizde bulunanlar mahkeme kararıyla salıverilip ortalıkta pervasızca dolaştıkça iğrençlik ve ahlaksızlığın boyutları da artıyor” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, “Umut Vakfı; Hamile kadına tecavüz edildikten sonra çocuklarıyla birlikte öldürülmesi’ olayının ülkemizde kadın cinayetlerinin geldiği son nokta olmasına dikkat çekerken; din, dil, ırk gözetmeksizin dünyanın neresinde olursa olsun tüm kadın cinayetlerini kınıyoruz” diye belirtildi.

Raporda ayrıca, önleyici çalışmalar yapılıp önlemler alınmasını, yasaların caydırıcı hale getirilmesini ve bu tür suçları işleyenlere en ağır cezalar verilmesini talep edildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü