Anasayfa Kadın Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, “OHAL’de kadının sesi susmayacak”

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, “OHAL’de kadının sesi susmayacak”

Cumartesi, 15 Temmuz 2017 13:33
Yazdır PDF

bvnvbİstanbul: Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu,  15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le birlikte kadın gazetecilere yönelik artan baskı ve hak ihlallerine ilişkin darbe girişiminin yıl dönümünde İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL’le birlikte kadın gazetecilere yönelik artan baskı ve hak ihlallerine ilişkin darbe girişiminin yıl dönümünde Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu basın toplantısı gerçekleştirdi.

“Darbe olsaydı tam da bu olurdu”

Mezopotamya Kadın Platformu adına açıklama yapan Reyhan Hacıoğlu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde kurulan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun her alanda kadına dönük saldırılara karşı özelde ise basın alanında çalışan kadınlara yönelen saldırılara karşı bütün kadın gazetecilerin bir arada olduğu, mücadele yürüttüğü bir platform olarak kurulduğuna söyledi.

Reyhan, darbe girişimi bahanesi ile ilan edilen OHAL ve KHK’ler ile muhalif basına baskınların sistematikleştiğine dikkat çekerek, eleştirinin, sorgulamanın, haber yapma özgürlüğünün rafa kaldırıldığı Türkiye’de basın çalışanları, “darbe olsaydı tam da bu olurdu” dedirten bir saldırı furyasıyla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Kadının sesini ve sözünü taşıyan ilk ve tek kadın haber ajansı Jin Haber Ajansı (JINHA), Türkiye’deki haftalık tek kadın gazetesi Binevş, İMC TV’deki Mor Bülten ve Hayatın Sesi TV’deki Ekmek ve Gül adlı kadın programların da KHK’lerden nasibini aldığına işaret etti. Hakikat arayışçıları olarak, kadınların sesi ve sözü olmaya devam edeceklerini yineleyen Reyhan, “OHAL’de kadının sesi susmayacak” dedi.

“Özgür basın susturulamaz” ve “Jin Jiyan Azadi” sloganları atılarak toplantı sona erdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü