Anasayfa Kadın Gözaltındaki hak savunucuları için kadın kurumlarından ortak açıklama

Gözaltındaki hak savunucuları için kadın kurumlarından ortak açıklama

Pazartesi, 17 Temmuz 2017 14:50
Yazdır PDF

savunucugozaltiH.Merkezi: 5 Temmuz 2017 tarihinde, bir sivil toplum eğitimi sırasında kolluk kuvvetinin baskınıyla gözaltına alınan ve hala gözaltında tutulan kadın hak savunucularının da aralarında bulunduğu 10 hak savunucusu için, Yeni Demokrat Kadın’ın da (YDK) imzaladığı “Arkadaşlarımızın Yanındayız!” başlığla bir açıklama yayımlandı.

“Gözaltındaki hak savunucuları yalnız değildir! İlknur, Nalan, Özlem, İdil ve tüm hak savunucuları derhal serbest bırakılmalıdır!” denilen açıklamada, hak savunucularının gözaltında yaşadıkları hukuksuz uygulamalara değinilerek, “sabah saat 9:30’da gözaltına alındıkları halde, gözaltı kararı 14:30’da çıkarıldı. Arkadaşlarımız, 24 saat boyunca aileleri ve avukatları ile görüştürülmeksizin, nerede oldukları konusunda en küçük bir bilgi dahi verilmeksizin alıkonuldu. Hak savunucusu arkadaşlarımızın, medya ve kimi siyasetçiler tarafından “silahlı terör örgütü üyeliği” gibi akıl almaz ve gerçek dışı bir suçlama ile hedef gösterilmesinin ardından 7 günlük ilk gözaltı süresi, 11 Temmuz’da 7 gün daha uzatıldı” denildi.

Açıklamanın devamında, “Bizler, arkadaşlarımıza yöneltilen suçlamaların ve çeşitli basın organlarında çıkan hak savunuculuğunu ağır ithamlarla karalayan haberlerin yalan ve asılsız olduğunu biliyor; bunu hareketimize ve bu ülkede yaşayan tüm kadınlara yönelik bir saldırı olarak görüyoruz. Hak savunucuları, bu metinde imzası bulunan kadın ve LGBTİ+  kuruluşlarındaki diğer kadınlar gibi, eşit ve adil bir yaşam için özveriyle çalışmaktadır… Bizler, aşağıda imzası bulunan kadın ve LGBTİ+ kuruluşları olarak, arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ve güçlü bir şekilde ifade ediyoruz. Anayasaya, uluslararası bildiri ve sözleşmelere tamamen aykırı olan bu hukuksuz ve keyfi sürece bir an önce son verilmesi ve arkadaşlarımızın özgürlüklerine kavuşması için çağrı yapıyoruz. Hak ve özgürlüklerin gerçekleşmesi için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde büyük emek vermiş olan İlknur Üstün, Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, İdil Eser, özgürlükleri kısıtlanan diğer hak savunucularıyla birlikte derhal serbest bırakılmalı, itibarları kendilerine derhal iade edilmelidir” denilerek imzacı örgütlerin “hak savunucularına tanık oldukları” ifade edildi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü