Anasayfa Kadın “AKP elini kıyafetimden, emeğimden ve bedenimden çek!”

“AKP elini kıyafetimden, emeğimden ve bedenimden çek!”

Perşembe, 03 Ağustos 2017 10:29
Yazdır PDF

FB IMG 1501695970055İzmir: Müftülere evlendirme yetkisi veren yasa tasarısına karşı İzmir Kadın Platformunun çağrısıyla Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar “Al yasanı başına çal” diyerek tepki gösterdi.

Kadınlar “İmamlara ikah yetkisi verilemez. Kadın ve çocuk düşmanı yasanıza izin vermeyeceğiz” pankatı açarak, “Yaşasın kadın dayanışması”, “AKP elini kadınlardan çek”, “çocuk istismarını aklatmayacağız” şeklindeki sloganlarla yasa tasarısını protesto etti.

“Sesimiz ve gücümüüz yettiğince haykıracağız”

İzmir Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen Kadınlar adına açıklamayı, Hazal Beytaş okudu. Hazal, AKP iktidarının kadın düşmanlığını kanıtlayan yasaları ve politikalarını özetleyerek, tasarının detaylarına değindi.

Hazal, “Nüfuz Hizmetleri Kanunu Bazı Kanunlarıda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Tasarısı” adıyla meclise sunulan tasarı ile il ve ilçe müftülüklerine evlendirme yetkisi verildiğini, evde yapılan doğumların nüfuz müdürlüklerine sözlü iletilmesi, beş gün içinde Nüfuz müdürlüklerine bildirilmeyen doğumlarda sağlık personeline yönelik idari para cezasının ortadan kalkması ve evlenme yoluyla Türk vatandaşlığını alacak kadınlara “Genel Ahlak şartı” gibi bir dizi “düzenleme” içeren tarasıyı anlattı.

Yasa tasarısı ile erken ve zorla evliliklerin önünü açmak, çocuk tecavüz ve istismarının önünü açmak, tecavüzcülerin korunması vb anlamlar taşıdığını dile getiren Hazal, “Kadınlar üzerinden yürütülen bu politikalar salt kadınları ilgilendiren alanlarla sınırı kalmayıp eğitimden sağlığa tüm diğer alanlardaki geriye gidişle birbir örtüşüyor. Bugün İzmir’de yarın tüm Türkiye’de sesimiz ve gücümüüz yettiğince haykıracağız” şeklinde sözlerini bitirdi.

Kadınlar dünkü eylemlerine son verirken bugün(3 Ağustos) #Kıyafetimekarışma eyleminde buluşacak.

FB IMG 1501696002547


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü