Anasayfa Kadın Kadınlar, “Müftülük yasası geri çekilsin”

Kadınlar, “Müftülük yasası geri çekilsin”

Cuma, 06 Ekim 2017 10:30
Yazdır PDF

kadınlar yasa tasarısını protesto ettilerH. Merkezi: Müftülere nikâh yetkisini içeren yasa tasarısının alt komisyondan geçirilmesine karşı kadınlar, Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda buluşarak, protesto eylemi gerçekleştirdi.

Müftülere nikâh yetkisi verilmesini içeren “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na karşı kadınlar Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda protesto eylemi gerçekleştirdi. “Müftülük yasası geri çekilsin” pankartının açıldığı eylemde “Müftü nikâhı imam nikâhını engellemez”, “Çocuk yaşta evlendirme çocuk istismarıdır”, “Kadınlar birlikte güçlü” dövizleri taşındı. Kadımlar sık sık, “Bu yasa böyle geçmez”, “Hayır kabul etmiyoruz”, “Geri çekin” sloganları attı.

 

“Eşitsiz yasalardan, eşitsiz yaşamaktan bıktık usandık”

Khalkedon Meydanı’ndan sloganlarla yürüyen kadınlar Halitağa Caddesi’nde zincir oluşturarak, açıklama yaptı.

Kadınlar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Eşitsiz yasalardan, eşitsiz yaşamaktan bıktık usandık. Her gün kadınlar öldürülürken boşanmayı engellemeyi amaç edinen müftülük, kadın erkek eşitliğini temel almayan müftülük, sorun yaşayan müftülük; ‘sorun’ yaşayan kadınlara ‘aile terapisi’ veriyor. Aile içi şiddet, çocuk yetiştirme, ev ekonomisi gibi konularda eğitim faaliyetleri yürütüyor; kadın sığınaklarında çocuk evlerinde bu konuda hiçbir eğitim almadan danışmanlık sunuyor. Şimdi de kadınları resmen evlendirecek. Devletin herkesi kapsaması gerek. Sosyal hizmet alanını, eğitim alanını, sosyal politikalarını toplumun tamamı açısından kapsayıcı olmayan dini bir kuruma devretmekte olduğunu görüyoruz. Her ilde müftülüklere bağlı aile ve dini rehberlik büroları var. Her ilde kadınların şiddete uğradıklarında Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri yok. Kadınlar şiddete uğradıklarında ya da evlenmek için boşanmamaları gerektiğini savunan bir kuruma başvurmak zorunda kalmasın diye bu yasalar böyle geçmez diyoruz

Açıklamanın ardından eylem sloganlarla son buldu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü