Anasayfa Kadın Cumartesi Anneleri, “Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir’i unutmayacağız!”

Cumartesi Anneleri, “Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir’i unutmayacağız!”

Cumartesi, 14 Ekim 2017 14:38
Yazdır PDF

cumartesi anneleri 1

İstanbul: 655 haftadır Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi anneleri, “Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir’i unutmayacağız!” dedi.

655 haftadır Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri kayıp yakınlarını aramaya ve adalet istemeye devam ediyor.

 

Galatasaray Meydanı, hafıza meydanıdır

İlk sözü alan kayıpların avukatı CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bu meydanda adalet aradıklarını söyledi. Galatasaray Meydanı’nın hafıza meydanı olduğunu belirten Tanrıkulu, hafızayı her zaman canlı tutacaklarını söyledi.

 

Yöntemlerini değiştirdiler, aynı şeyleri yapmaya devam ediyorlar

Tanrıkulu’nun ardından söz alan HDP İstanbul Miletvekili Pervin Buldan, çok uzun süredir bu meydanda adalet aradıklarını söyledi. Vicdanların kör olduğu, kulakların sağır olduğu, iktidarın kaybettiği insanları aradıklarını dile getiren Buldan, Fehmi Tosun’u kaybedenlerin zihniyetinin bugün de aynı şeyleri yapmaya devam etiklerini söyledi. Buldan, “Belki yöntemleri değiştirdiler, fakat aynı şeyleri yapmaya devam ediyorlar. Fehmi’yi beyaz toroslarla kaçırdılar, insanları şimdi SİHA’larla, panzerlerle katlediyorlar. Hiçbir şey değişmedi” dedi. Devranın döneceğini hatırlatan Buldan, AKP iktidarının gideceğini ve hesap vereceğini kaydetti. Buldan son olarak, “Katiller hesap verene kayıplarımız bulunana kadar bu mücadele sürecek” dedi.

 

“Hesap sormaya devam ediyoruz”

Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun, “Yine Ekim ayı geldi. Çok öfkeliyiz. Çok acılıyız. Ama diğer taraftan başımız dimdik. Hesap sormaya devam ediyoruz. Ben hikâyemizi anlatmayacağım. 22 yıldır aynı hikâyeyi anlatıyorum” dedi. Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir’in gözaltına alınarak kaybedildiğini söyleyen Tosun, ne yaparlarsa yapsınlar, hangi örgüte üye olursa olsunlar kimsenin yargısız infaz edilemeyeceğini dile getirdi. Tosun “Tüm katilleri yargı önüne çıkartına kadar iki elim yakanızda olacak. Onların hesabını soracağız” dedi.

 

cumartesi anneleri 2“Sizi asla unutmadık/hep içimizde yaşattık”

Gözaltında kaybedilen Hüseyin Aydemir’in kızı Dilan Aydemir’in eyleme gönderdiği mektup şu şekilde;

Değerli Cumartesi Anneleri ve Cumartesi İnsanları merhaba

Ben 22 yıl önce gözaltında kaybedilen HÜSEYİN AYDEMİR’İN küçük kızı DİLAN

Sözlerime nasıl başlasam içimdekileri nasıl anlatsam bilmiyorum.

Babam Hüseyin Aydemir 22 yıl önce gözaltına alınarak kaybedildiğinde ben 3 yaşında bir çocuktum. Babamı hayal meyal hatırlıyorum. Aslında babamı resimlerinden ve anlatılanlardan tanıyorum. Ama en çokta bize babam için verilen değerden tanıyorum.

Babamızın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu onurlu duruşunu biliyor ve öyle onurlu bir babanın çocukları olmaktan gurur duyuyoruz.

Ben babasız olmanın eksikliğini ilk kez ilkokula başlarken Öğretmenin bana sorduğu soru karşısında anladım. Çocukluğumun verdiği utangaçlıkla "babam yok" dedim ama öldü diyemedim. Çünkü kimse bize baban öldü demedi. Ölenlerin gidilecek mezarı vardır ama benim babam kayıptı.

Ben bile bilmezken nasıl anlatsaydım babamın kayıp olduğunu. İnsanın babası kaybolur mu? Kayıp demek ölümle yaşam arasında olmak demek. Ne ölmüş ne de yaşıyor demek. Onun her an kapımızı çalıp "ben geldim" diyeceği umudunu hep canlı tutarken, onun mezarını bulmak için mücadele etmek demek. Bir sarkaç gibi ölümle yaşam arasında gidip gelmek demek. Hiç bitmeyen bir umut, hiç bitmeyen bir yas demek.

Bütün kayıp yakınları gibi tek dileğimiz adaletin bizden yana olması. Bunu hep isteyeceğiz. Nefes aldıkça adaletin peşinde olacağız. Bizim yaşadıklarımızı hiç kimse yaşamasın diye hakkımızı arayacağız.

Kayıplarımızın akıbetinin açıklanmasını ve faillerin cezalandırılmasını isteyen

Cumartesi Anneleri 655. haftasında babam ve yakin arkadaşı Fehmi Tosun için Galatasaray’da ve Diyarbakır’da bir araya gelecekler, Biz babamızla birlikte yakın arkadaşı Fehmi Amcanın fotoğrafını taşıyacağız Diyarbakır’da. Fehmi Amca’nın çocukları babamızın fotoğrafını taşıyacaklar İstanbul’da. Babalarımıza "sizi asla unutmadık/hep içimizde yaşattık" diyeceğiz birlikte. Babalarımız 22 yıl sonra ‘bizim hakikat ve adalet arayışımızda ve ellerimizde kaldırdığımız fotoğraflarda bir araya gelecekler. Fehmi amca’nın çocukları ve biz babalarımız gibi iki kardeş gibi yola devam edeceğiz

 

“Bizimle yüzleşin!”

Gözaltında kaybedilen Abdullah Canan’ın oğlu Tayyip Canan, “Güzel Ana’yı anmadan konuşmak istemiyorum. Güzel Ana sen yoksan biz her zaman eksiğiz. Ruhun şad olsun” dedi. Devlete seslenen Canan, “Arşivlerinizdeki kayıtlarını açın. Bizimle yüzleşin” dedi.

 

cumartesi anneleri 3“AKP hükümeti sorumludur”

Cumartesi anneleri adına basın açıklamasını okuyan Sebla Arcan, “Devletin toplumsal hafıza üzerindeki manipülasyonlarını kırabilmek için yaşananların hatırlanması ve öğrenilmesine ihtiyaç vardır, Çünkü iktidarların unutturmaya çalıştıklarını hatırlamak, geçmişle yüzleşmenin, demokratikleşmenin, hukuka ve insan haklarına yönelmenin önemli bir parçasıdır, Biz bunun için hatırlamakta ve hatırlatmakta ısrar ediyoruz” dedi. Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir’in gözaltında kaybedilmesine ilişkin, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Reşat Altay, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Kadir Akbıyık, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İçişleri Bakani Nahit Menteşe, Başbakan Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel sorumlu olduğunu belirten Aydemir, “Fehmi Tosun'un gözaltında kaybedildiğini uluslararası mahkeme önünde kabul eden ama bugüne kadar hiçbir taahhüdünü yerine getirmeyen, bu insanlığa karşı suçu toplumsal hafızanın unutuşuna terk eden AKP hükümetleri sorumludur“ dedi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü