Anasayfa Kadın “Bakire değil” davası açan erkek 20 bin lira tazminat ödeyecek

“Bakire değil” davası açan erkek 20 bin lira tazminat ödeyecek

Pazartesi, 06 Kasım 2017 11:36
Yazdır PDF

bosanma hukukuH.Merkezi:  Ankara 4. Aile Mahkemesi, “bakire değil” diyerek eşiyle ayrılan ve boşanma davası açan erkeği “tam kusurlu” buldu. 

Dava dosyasına göre, görücü usulü evlenen İ.S. ile H.S.’nin düğün gecesinin ardından genç kadının ailesinin evine giderek kızlarının bakire olmadığını ileri sürdü, H.S. daha sonra aynı gerekçeyle kadına boşanma davası açtı.

İ.S. de avukatı Mahmut Aslan aracılığıyla, Ankara 4. Aile Mahkemesi’ne 200 bin TL’lik maddi-manevi tazminat talebiyle karşı boşanma davası açtı.

Dava dilekçesinde, evlilik birliğinin kurulması için kadının bakire olmasının mevzuatta hiçbir şekilde zorunlu kılınmadığı hatırlatılarak, “Bu durumun kadının onurunu kırıcı bir durum olduğu aşikâr” dendi. Mahkeme, genç kadının bakire olup olmadığı konusunda rapor alınmasına karar verdi. Alınan raporda İ.S.’nin bakire olduğu anlaşılması üzerine, damat H.S.’nin tam kusurlu olması gerekçesiyle açtığı dava reddedildi.

Genç kadının açtığı boşanma davası kabul edilerek tarafların boşanmasına karar verildi. İ.S.’ye 350 TL yoksulluk nafakası ve yeni bir hayat kurmakta çekeceği zorluklar nedeniyle de 15 bin TL tazminat ödenmesine de hükmetti.

Mahkeme ayrıca “başka birisiyle cinsel ilişkiyle girmekle itham edildiği, evden kovulduğu, bakire olup olmadığı yönünde rapor alınmaya zorlandığı, bu nedenle yaşadığı manevi acı ve ızdırap” gerekçesiyle İ.S.’ye 20 bin TL de manevi tazminat ödenmesine hükmetti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü