Anasayfa Kadın Kobanê’de kadınlardan “Kadın, yaşam, özgürlük” şiarıyla 25 Kasım eylemi

Kobanê’de kadınlardan “Kadın, yaşam, özgürlük” şiarıyla 25 Kasım eylemi

Salı, 28 Kasım 2017 17:32
Yazdır PDF

rojavada 25 kasimH. Merkezi: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla Kobanê’de kadınlar bir eylem gerçekleştirdi. Kadınlar “Özgürlük ateşimiz her geçen gün büyüyor” dediler.

Kongre-Star ‘ın çağrısıyla Kadın Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelen PYD, YPJ, Şehit Aileleri Kurumu, Jînen Azadê Sosyalist (JAS) ve mahalle meclislerine üye kadınlar Barış Meydanı’na yürüdü. Kadın özgürlük mücadelesinde şehit düşenlerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte sık sık “Kadın yaşam özgürlük”, “Kadına yönelik şiddete hayır” sloganları atıldı.

Barış Meydanı’nda yapılan saygı duruşunun ardından Kongre-Star adına Sara Xelil konuştu. 25 Kasım’ın tarihçesini anlatan Sara Xelil, Delal Amed ve Sakine Cansız şahsında kadın şehitleri andı.

 

“Baskıya, zulme boyun eğmedik, eğmeyeceğiz”

Erkek egemen anlayışlara karşı mücadeleyi daha da büyütme kararlılığında olduklarını vurgulayan Sara Xelil, “Baskıya, zulme boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Özgürlük ateşimiz her geçen gün büyüyor” dedi. Eylem halay ve sloganlarla sona erdi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü