Anasayfa Kadın İstanbul Üniversitesi’nde Zülal için anma

İstanbul Üniversitesi’nde Zülal için anma

Pazartesi, 25 Aralık 2017 16:48
Yazdır PDF

fotoH.Merkezi: İstanbul Üniversiteli Kadın Meclisleri, Ege Üniversitesi öğrencisi Zülal Tütüncü'nün katledilmesini İstanbul Üniversitesi merkez binası önünde protesto etti. Üniversiteli kadınlar, üniversitenin kapısının önüne Zülal'ın fotoğraflarını ve karanfiller bıraktı.

Ege Üniversitesi öğrencisi Zülal Tütüncü'nün Gürkan Ö. tarafından katledilmesine tepki gösteren İstanbul Üniversiteli Kadın Meclisleri üyesi öğrenciler, İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'taki merkez binası önünde protesto etti. “Zülal Tütüncü için sessiz kalmıyoruz” yazılı pankartı açan kadın öğrenciler, ellerinde de kadın cinayetlerindeki artışa dikkat çeken dövizler taşıdı.

Genç kadınlar “Mücadele eden kadınlar var”

Basın açıklamasını okuyan İstanbul Üniversitesi'nden Dilara Gevrek, medyanın kadın cinayetlerinde kullandığı dili eleştirerek, kadınların öldürülmesinde rol oynayan erkeklerin bir bahanesi varmış gibi yansıtıldığını belirtti.

Kadın cinayetlerinde bahane olmaz" diyen Gevrek, Zülal'i katleden erkeğin “pişmanım” demesinin de amacının indirim almak olduğuna dikkat çekti.

Fail erkeğin iyi hal indirimden yararlanmadan hakettiği cezayı alması için konunun takipçisi olacaklarını söyleyen Gevrek, kadın düşmanı politikaların bu cinayetlere neden olduğunu söyledi.

İstanbul Sözleşmesi'ni ve 6284 sayılı yasanın etin şekilde kullanılması gerektiğini söyleyen Gevrek, “Biz üniversiteli kadınlar olarak haklarımızın peşinde olacağız. Bizi koruyan bir bakanlık, kadınlar lehine tasarlanan yasalar yok ancak mücadele eden kadınlar var” dedi.

Açıklama, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları ile sona ererken, Zülal'ın fotoğraflarını üniversitenin kapısının hemen önündeki yere bırakan kadınlar üzerine de karanfiller koydu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü