Anasayfa Kadın İzmir'den: “Çocuk istismarı meşrulaştırılamaz Diyanet kapatılsın"

İzmir'den: “Çocuk istismarı meşrulaştırılamaz Diyanet kapatılsın"

Cuma, 05 Ocak 2018 09:23
Yazdır PDF

izmir diyanet kapatısınİzmir: İzmir Kadın Platformunun çağrısıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar Diyanete karşı eylem yaptı.

Basın açıklamasında; “Biz kadınlar Diyanet'in tecavüzü aklayan, çocuk yaşta zorla evlliliklerin önünü açan gerici, kadın ve çocuk düşmanı fetvalarına daha öncede tanık olduk” denildi.

Açıklamanın devamında, kadınların kılını, kaşını alıp almayacağı hakkında yorum yapan hadsizler bugün de çocuk istismarını ve çocuk yaşta evlilikleri meşrulaştırmaya çalışıldığı  dile getirildi.

AKP, bir gece yarisı meclise tecavüzü meşrulaştırma yasasını getirse de yasa tasarısı kadınların meclis kapısına dayanması ile geri çekildiği belirtilen açıklamada, diyanetin kapatılması çağrısı yapıldı.

 

“Diyanet elini çocuklardan çek”

Açıklamada, “Biz kadınlar sizleri Ensar Vakfı'dan Aladağ'dan, Dikili'den biliyoruz. Biz sizin gerici, kadın ve çocuk düşman zihniyetinizi Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Semra Ramazanoglu'nun Ensar Vakfı"ni aklama çabası içinde ‘Bir kereden bir şey olmaz’ demesinden, Ayşenur İslam'ın çocuk istismarını kendince önlemek için çağlık atmayı öğretin' demesinden biliyoruz. Çocukları cemaat ve tarikat yurtlarını eline bırakan, yaşanan çocuk istismarını görmezden gelen, iyi hal ve tahrik indirimleri cezasızliğın teminati olan yasalarınızı ve fetvalarınızı tantmıyoruz! Ayşegül Terzi'ye şort giydigi için kendinde tekme atma hakkını görenlere, meclis kürsülerinden kadin-erkek eşitsizliğini fitrat sayanlara, kahkaha atan kadına "iffetsiz, edepsiz diyenlere karşı çocukların sesi kendi bedenimizin ve yaşamımızın savunucu olacağız. 2008 yalında Diyanet Feminizm ahlaksızlıktir demişti. Sizin ve çocuk düşmanı zihniyetiniz ahlakınız batsın” denildi.

“Diyanete değil eğitime bütçe”

"Diyanet'in fetvalar gerici erkek zihniyetinin bir ürünüdür. Artık yeter! Biz kadınlar, Diyanet'in fetvalanı tanımıyoruz. Diyanet Işleri Başkanlığı devlet butçesinden en fazla bütçeyi alırken bir de ek ödenekler ile destekleniyor. Ne yaparsanız yapın bizden aldiğınız paralar ile çocuk istismarını ve çocuk yaşta zorlaevlilikleri meşrulaştıramazsınız! Kız çocukları 9 yaşında evlenemez. Onlar parklarda oynar, dans eder, şarkı söyler. Diyane gelen tepkiler üzerine ‘Biz 9 yaşında çocuklar evlenebilir demek istemedik’ açıklama şeklinde devam etti.

Kadınlar, “Çocukların çocuk yaşta zorla evlendirilmediği, istismara uğramadığı çocukların şen kahkahalarının yankılandığı bir dünya kuracagız. Çocukların ve kadinların bedenleri üzerinde söz soylemeyi kendinde görenler susacak biz kadınlar konuşacağız. Ne sozlüğün kapatılması ne de tepkilerin ardından kız çocukları 17 yaşında evlenebilirler diyerek geri adım atmalarına inanmıyoruz. Bu fetvalar ilk değil, kadın ve çocuk düşmanlığınızı, gerici saldırlarınızı biliyoruz. Gerici, erkek şiddetini, çocuk istismarını, çocuk yaşta evliliği meşrulaştaran kadın ve çocuk düşmanı fetvalarınız ve Diyanet hükümsüzdür. Bu fetvaları veren Diyanet kapatılsın! Ne yasanızı tanıyoruz ne de fetvalarınızı. Kadın ve çocuk düşmanı yasalarınıza, fetvalarınıza, yaşamımıza yönelik her gerici saldırıya karşı laikliği savunacak, tacize, tecavüze, şiddete, erkek egemenliğine, tek adama itaat etmeyeceğiz. Diyanet kapatılsın, çocuk parkı yapılsın!”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü