Anasayfa Kadın İranlı kadınların "Başörtüsü takmak bizim kararımız olmalı” eylemleri yayılıyor

İranlı kadınların "Başörtüsü takmak bizim kararımız olmalı” eylemleri yayılıyor

Perşembe, 01 Şubat 2018 18:12
Yazdır PDF

iranlı kadınların başörtü eylemeleriH.Merkezi: İran'da aralık ayından beri süren başörtüsü eylemi farklı şekillerde devam ediyor.

Beyaz başörtüsüyle eylem yapan Vida Movahed'in ardından “Başörtüsü takmak bizim kararımız olmalı” diyen kadınlar tek kişilik eylemler ile protestolarını sürdürüyor.

İran'da 2017 Aralık'ında başlayan başörtüsü protestosu yeni bir boyut kazandı. Vida Movahed'in Tahran'da bir elektrik dağıtım kutusuna çıkıp, beyaz başörtüsünü elinde salladığı gün başlayan tek kişilik eylemler farklı kentlere de yayılıyor. Vida Movahed'i izleyen kadınların eylemlerine çarşamba günleri devam etmesi nedeniyle “Beyaz Çarşamba” adını alan protesto, artık haftanın farklı günlerinde, farklı renklerdeki başörtülerle de düzenleniyor.

Kadınlar, başörtülerini çıkararak İran'daki başörtüsü zorunluluğunu protesto ediyor ve bu konudaki kararın kendilerine ait olduğunu savunuyor.

Bireysel eylemler başladı 

Tahran'da başlayan eylem, İran'ın diğer büyük kentleri Meşhed ve Şiraz'a da uzandı.

Gazeteci Shabnam von Hein, küçük kentlerde yaşayan kadınların büyük kentlerdeki kadınlara göre daha temkinli davranmak zorunda kaldığını dile getirdi.

Shabnam, bu nedenle eylemlerin daha ziyade büyük kentlerde olduğunu belirtti. 

28 Aralık 2017 tarihinde ilk kez Tahran'daki kalabalık Engelab caddesindeki bir elektrik dağıtım kutusu üzerine çıkıp, beyaz başörtüsünü sallayarak, “başörtüsü takma kararını kadınların vermesi gerektiğini” savunan Vida Movahed, eylemin hemen ardından tutuklanmıştı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü