Anasayfa Kadın İsveç'te binlerce kadın cinsel saldırıya karşı sokaklarda

İsveç'te binlerce kadın cinsel saldırıya karşı sokaklarda

Cuma, 20 Nisan 2018 09:43
Yazdır PDF

İsveç’te binlerce kadın meydanlara çıkarak, Nobel Edebiyat Ödülleri’ni veren İsveç Akademisi’nde yaşanan cinsel saldırıları protesto etti. Kadınlar akademi üyelerinin istifa etmesini istedi.

İsveçte binlerce kadın cinsel saldırıya karşı sokaklarda

H. Merkezi: İsveç’in 6 kentinde binlerce kadın Nobel Edebiyat ödüllerini veren İsveç Akademisi’ndeki cinsel saldırıları protesto etmek için meydanlara çıktı. Stockholm, Helsingborg, Eskilstuna, Göteborg, Västerås ve Borgholm’da kadınlar, İsveç Akademisi’nin tüm üyelerinin istifa etmesini talep etti. Kadınlar, görevini bırakmaya zorlanan ve fularlı bluz giymesiyle tanınan İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius’a destek vermek için fular taktı.

 

Tüm akademi üyelerinin istifası istendi

Stockholm’de akademi yönetiminin toplandığı Nobel Müzesi önünde bir araya gelen bini aşkın kadının gerçekleştirdiği eylemde konuşan yazar, siyasi parti temsilcileri, cinsel saldırı vakalarını araştıran avukatlık bürosunun raporunun kamuoyuna açıklanmasını ve tüm akademi üyelerinin istifa etmesini istedi.

 

“Susturamayacaklar”

Eylemlerin gerçekleşmesine öncülük eden üç kadından biri olan Gazeteci Cissi Wallin, Metoo kampanyasının sistematik baskı, taciz ve ayrımcılığın kadınların günlük yaşamlarının bir parçası olduğunu gösterdiğini söyledi. Cissi, #MeToo kampanyası ile kadınların devrim yaşadıklarını ve bunda sonra susturulamayacaklarını kaydederek, “Biz 1700’lü yıllarda değil 2018’de yaşıyoruz. Cinsel taciz ve tecavüzleri kabul etmeyeceğiz. İsveç küçük bir ülke olmasına rağmen dünyanın hiç bir ülkesinde Metoo bu kadar etki yaratmadı” diye konuştu.

 

“Sesimizi duyurma zorunluluğumuz var”

Kristina Wicksell ise, 20 yıl akademide süren cinsel tacize karşı daimi sekreterlik yapan erkeklerin suskun kalırken Akademi tarihinde ilk kez daimi sekreter olan Sara Darius’un soruşturma başlattığı için istifa etmek zorunda kaldığını belirtti. Cinsel tacize karşı sessiz kalan akademi üyelerinin hala görevlerinin başında olduğunu hatırlatan Kristina, “Erkeklerin birbirlerini tutması artık sabrımızı taşırıyor. 2018 yılında bizim olanlara karşı çıkma ve sesimizi duyurma zorunluluğumuz var” dedi.

Yapılan eylemlerden dolayı Akademi Yönetim Kurulu, her zaman toplantılarını yaptığı Nobel Müzesi'ne gelmediği belirtilirken, gizli bir yerde toplantı yapan yönetimin kamuoyuna yazılı bir açıklama yapacağı paylaşıldı.

 

18 kadın yazar duyurmuştu

İsveç’te geçtiğimiz yılın sonlarına doğru, kadınların cinsel tacize karşı #MeToo etiketiyle başlattıkları kampanya en fazla İsveç Akademisi’ni sarstı. 2017 Kasım2ında 18 kadın yazar, Dagens Nyheter gazetesinde yayımlanan açıklamalarında, Jean Claude Arnault’u cinsel saldırıda bulunduğunu duyurmuştu. Kadınlar, cinsel saldırıya maruz bırakılanlar arasında Akademi Yönetim Kurulu üyeleri ile çalışanların bulunduğunu ifade etmişti.

Ancak kadınların açıklamaları cinsel saldırı söylemlerinin yeni olmadığını, 1990’lı yıllardan beri akademi yönetimine iletildiği halde görmezden gelindiğini ve söz konusu kişinin akademiden maddi destek almayı sürdürdüğü belirtildi.

 

Cinsel saldırı failine kraliyet ödülü verildi

Tüm bunların bilinmesine rağmen akademi bir yandan Claude’a milyonlarca kronluk ekonomik destek vermeyi sürdürürken, akademi üyesi Per Westberg, Claude’a İsveç kültürüne yaptığı katkılardan dolayı Kraliyet Madalyası verilmesini önerdi. Bunun üzerine Kültür Bakanı Alice Bah Kuhnke, Stockholm'de düzenlenen bir törende Claude’a Kraliyet Ödülü'nü verdi.

Yaşananların medyaya yansımasından sonra akademi yönetimi Claude ile tüm ilişkileri kesme kararı aldı ve bir avukat bürosuna da cinsel saldırıyı araştırması için görev verdi.

Akademi Daimi Sekreteri Sara Danius, Katarina Frestenson’un üyelikten atılması için oylama yaptırdı. Ancak oylamada üyelerin çoğunluğu atılmaması yönünde oy kullanınca akademi üyelerinden Peter Englund, Klas Östergren ve Kjell Espmark istifa etti.

Geçtiğimiz hafta sonu da Sara Danis ardından da yardımcısı görevlerinden ayrıldıklarını açıkladı. Katarine Frestenson da, akademideki sandalyesini bıraktığını açıklamak zorunda kaldı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü