Anasayfa Kültür / Sanat Kürtçe Tiyatro Konferansı Boğaziçi’nde

Kürtçe Tiyatro Konferansı Boğaziçi’nde

Perşembe, 13 Nisan 2017 11:09
Yazdır PDF

510H.Merkezi: Dünden Bugüne Kürtçe Tiyatro Konferansı bugün, 17.30'da Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılacak.

Bilgi Üniversitesi Kültür ve Düşünce Kulübü (BKDT) “Dünden Bugüne Kürtçe Tiyatro” Konferansı’nın bugün Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacağını duyurdu.

Konferansta Kürt tiyatrosunun tarihsel gelişimi, kadın perspektifinden Kürtçe sanatın ve pratik tiyatro yaşamının hangi süreçlerden geçtiği, geleneksel ve modern Kürt tiyatrosu anlayışı ele alınacak.

Çetoyê Zêdo, Berfin Zenderlîoglu, Mîrza Metîn konuşmacı olarak katılacak.

Boğaziçi Üniversitesi Kürtçe Edebiyat Komisyonu ile birlikte gerçekleştirilecek konferans bugün (13 Nisan 2017) saat 17.30’da Boğaziçi Üniversitesi, Güney Kampüs, İbrahim Bodur Oditoryumu’nda yapılacak.

Bilgi üniversitesi izin verilmedi

BKDT’nin verdiği bilgiye göre, konferans daha önce Bilgi Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından “idari gerekçeler” ileri sürülerek yasaklanmıştı.

BKDT’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı.

Bizler farkındayız ki bu etkinlik içerisinde sırf ‘Kürt’ kelimesi geçtiği için yasaklanmıştır. Kürdün varlığından, dilinden, kültüründen, tiyatrosundan dahi korkuyorlar. Kürtlerin, Kürtçenin yanında durmayı geçtik, üniversite bünyesinde kendi benliğiyle ve kültürüyle var olmasından da korkuyorlar. Ekonomik ve siyasi çıkarları zarar görecek diye çekiniyorlar. Suya sabuna dokunmadan kendi çıkarlarını kurtarmanın peşine düşüyorlar.”

Açıklamada, üç sene önce Kürtler ve Kürdistan başlıklı konferanslara izin verildiği ve bunların kitaplaştırıldığı hatırlatıldı ve son iki yıldır düzenlemek istedikleri her etkinliğin engellendiği vurgulandı.

Akademik özgürlüğün engellediğini anlatan BKDT açıklamasında üniversite yönetimi de “sansürcü bir zihniyete ortak olmakla” eleştirildi


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü