Anasayfa Kültür / Sanat Sanatçı Mehmet Ekici Özgür Gelecek için kaleme aldı: “Festivalimizi kayyum kurtlarına yem ettirmeyiz!”

Sanatçı Mehmet Ekici Özgür Gelecek için kaleme aldı: “Festivalimizi kayyum kurtlarına yem ettirmeyiz!”

Cumartesi, 15 Temmuz 2017 10:12
Yazdır PDF

mehmet ekiciH. Merkezi: Belediyelere atanan kayyumları “kurt” olarak değerlendiren sanatçı Mehmet ekici, gazetemiz Özgür Gelecek için bir yazı kaleme alarak Dersim Doğa ve Kültür Festivali’nin işgal edilmesine karşın festivale sahip çıkmaya çağırdı:

 

Gelin hep beraber Munzur Doğa ve Kültür Festivali’ne sahip çıkalım!

Dersim’in yıllardır yaşadığı vahşet, katliam, asimilasyon politikalarının yeni bir halkası, AKP zihniyeti tarafından atanan kayyumlar üzerinden Dersim Doğa ve Kültür Festivali’nin işgal edilmesi ve bu festivalin Dersim halkından çalınmasıdır.

Dersim’in D’sini bilmeyen, doğa, inanç ve kültür sevgisini gönlünde barındıramayanlar nasıl ki halkların ortak yaşam alanını işgal ediyorsa bir mücadele geleneğine dönüşmüş Munzur Doğa ve Kültür Festivali’ni de işgal etmeye çalışmaktadırlar. Dersim Soykırımı, asimilasyon politikaları ve günümüzde yaşanan bölge katliamları ile Dersim halkının gözünü korkutmak, yüreğini yaralamak ve iradesini zayıflatmak isteyen işgalci zihniyet şunu bilsin ki Dersim sahipsiz değildir. Dersim’in kutsal değerlerine başta yerel halkı, aydını, sanatçısı, işçisi, köylüsü, gençliği, kadını sahip çıkmaktadır. Bunun yanında Dersim’in dostları ellerini, omuzlarını ve bileklerini güçlü bir şekilde birleştirerek halkların kardeşliği temelinde Dersim’i korumaktadır.

Yıllardır tarihimizi elimizden çalmak isteyenler, kültür ve inancımızın içini boşaltmak isteyenler, gençlerimizi zehirleyenler, kızlarımızı, kadınlarımızı kötü yola düşürmek isteyenler, dün Dersim’i silahı, topu ve panzeriyle yok edemeyince bugün kara yılan gibi aramıza sızarak bizleri zehirlemeye, kişiliğimizi ve kimliğimizi yok etmeye çalışıyor.

Bu zihniyette yürüyenlere ise sözüm şudur ki gün gelecek kendiniz ahlaksızlıklarınızdan dolayı bu rezilliğiniz içinde batacaksınız.

Onurunu, kimliğini ve değerlerini beş kuruşa satanlar varsın kurtlar sofrasında yer alsınlar. Önemli olan onuru, bilinci ve insanlığı ile her sabah aynaya bakabilmektir.

Sanatçı olmanın birçok görevleri ve sınavları vardır. Sanatçı olmak sorumluluk sahibi olmak demektir. Sanatçı olmak halkına örnek olmak demektir. Sanatçı olmak insanlara duruş, yol ve bakış açısı sunmak demektir. Biz Dersimli sanatçıların görevi ne kadar ağır ise o kadar da kutsaldır.

Munzur Doğa ve Kültür Festivalimizi de birilerinin kayyum kurtlarına yem ettirmeyiz. Dersim halkımıza çağrımız şudur ki, zalimin ve hainin sofrasında yem olmamak için, çocuklarımıza onurlu bir gelecek sunabilmek için, Dersim’in doğasını, inancını ve kültürünü korumak için gelin kayyumlardan uzak gerçek Dersim Doğa ve Kültür Festivalimize sahip çıkalım.

Gün sahiplenme günüdür. Gün onurlu, dik durma günüdür. Gün Dersimli olma günüdür. Dersimli bir sanatçı olarak mazlumun yanında yer almak, doğamızı, kültürümüzü, inancımızı ve geleceğimizi AKP ve onun zihniyetinden korumak benim için onur verici kutsal bir görevdir.

Gelin hep beraber bu kutsal göreve güç olalım. Gelin Dersim’i koruyalım. Gelin hep beraber Munzur Doğa ve Kültür Festivali’ne sahip çıkalım.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü