Anasayfa Kültür / Sanat YDG festivalinde “Jüri Özel Ödülü” yerine “Yetiş Yalnız Özel Ödülü” verilecek

YDG festivalinde “Jüri Özel Ödülü” yerine “Yetiş Yalnız Özel Ödülü” verilecek

Perşembe, 16 Kasım 2017 17:42
Yazdır PDF

yetis yalnizH. Merkezi: ATİK YDG, 27.’sini 18 Kasım günü düzenleyeceği Gençlik Kültür Sanat Festivali’nde verdikleri “Jüri Özel Ödülü”nün isminin bundan böyle “Yetiş Yalnız Özel Ödülü” olacağını ve böylelikle Yetiş Yalnız’ı mücadelede yaşatacaklarını duyurdu.

ATİK YDG, 18 Kasım Cumartesi günü 27. Gençlik Kültür Sanat Festivali’ni düzenleyecek. Geçtiğimiz günlerde Merkezi Yönetim Kurulu toplantılarını gerçekleştirdiğini söyleyerek bir açıklama yayınlayan YDG’nin 25. Merkezi Yönetim Kurulu festivalde verilen “Jüri Özel Ödülü”nün ismini bundan böyle “Yetiş Yalnız Özel Ödülü’ olarak değiştirme kararı aldıklarını duyurdu.

 

“Yetiş, görevlerini devrimci sorumlulukla en iyi şekilde yerine getirdi”

“24-28 Kasım 2016 tarihleri arasında Dersim Aliboğazı’nda kolluk güçleriyle girdiği çatışmada şehit düşen Yetiş Yalnız yoldaş Avrupa’da kaldığı sürede ATİK bünyesinde çalışmalar yürüten aktif bir aktivist olarak, örnek ve başarılı sorumluluklar üstlenmiştir. Yetiş Yalnız yoldaş, sanatsal ve kültürel açıdan çok yönlü yetenekleriyle birlikte, fedakâr, disiplinli, azimli, politik ve pratik öncü kimliğiyle öne çıkmıştır. Avrupa’da olduğu dönemde aktif YDG faaliyeti yürüterek YDG-MYK içerisinde yer alan Yetiş yoldaş, aldığı görevleri devrimci sorumlulukla en iyi şekilde yerine getirmiş, Gençlik Kültür Sanat festivallerimizin örgütlenmesinde önemli katkılarda bulunmuş, yoğun emek vermiştir” diyen YDG açıklamasını şu şekilde sürdürdü:  

 

“Bu değişim Yetiş’i anmak, onu mücadelemizde yaşatmak için”

“Onun yaşamı ve devrimci pratiği gençlik çalışması içinde öne çıkmasına neden olmuş, Avrupa’da doğup büyümesine rağmen burjuva yoz kültürü değil, devrimci halk kültürünü özümsemeyi ve yaşamında pratiğe uygulamayı bilmiştir. Elinde sazı sokak eylemlerinde, festivallerde ve birçok farklı etkinlikte yoldaşları ile birlikte devrimci türküleri ve marşları seslendirmiştir. TİKKO Sanat Topluluğu içerisinde de durmadan üretmeye devam etmiş, yeni devrimci ağıtlar ve marşlar bestelemiştir, düşmana korku salmaya devam etmiştir.

Bir yandan halkın kurtuluşu için savaşırken diğer yandan ’da sanat alanında yaptığı katkılarla halkın sanatçısı olmayı başarmıştır. Devrimci sanatçılar kervanına katılan, YDG’ye ve Gençlik Kültür-Sanat Festivali’mize önemli değerler katan, ‘halkın sanatçısı, halkın savaşçısıdır‘ şiarını özümseyen YETİŞ YALNIZ yoldaş, nasıl bir kültür-sanat çalışması yapılması ve gençliğin nasıl mücadele etmesi gerektiğini yaşamı, sanatsal çalışmaları ve pratiği ile ortaya koymuş devrimci bir sanatçıdır. Jüri Özel Ödülü’nün ismini Yetiş Yalnız Özel Ödülü olarak değiştirmemizin nedeni Yetiş yoldaşı anmak, onu mücadelemizde yaşatmak içindir.”


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü