Anasayfa Kültür / Sanat Ulm Tohum’da Laz Marks gösterimi

Ulm Tohum’da Laz Marks gösterimi

Pazartesi, 11 Aralık 2017 08:56
Yazdır PDF

ulmde laz marks gosterimiUlm: Tohum Kültür Merkezi, “Başbakan’a hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanan Laz Marks politik stand-up gösterimini Burgerzentrum’da düzenledi.

Türkiye’de 80 ayrı il ve ilçede sergilenen oyununun Rize’deki gösterimi sonrasında yapılan şikayet nedeniyle oyunun yönetmeni oyuncusu Haldun Açıksözlü “Başbakan’a hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandı. Almanya’nın Ulm kentinde sergilenen oyunun, iki hafta önce Iğdır’da “OHAL” gerekçesi ile yasaklanmış oluşu Ulm’de kitleler içerisinde ilgiyi artıran bir konu oldu.

 

“Mücadelede sanat, büyük bir silahtır”

Kitlesel katılımın olduğu etkinlik ATİF temsilcisinin açılış konuşması ile başladı. Konuşmada dünyada gelişen ve Almanya’da son genel seçimlerde korkunç bir tablo olarak açığa çıkan ırkçılık, gericilik ve milliyetçilik ele alındı. Göçmenlerin üzerine düşen görevler dile getirildi.

Bununla birlikte günümüzde kutlanılan Büyük Ekim devrimiyle başlatılan enternasyonal dayanışmanın önemi anlatıldı. Tüm mücadele alanlarının içerisinde sanatın neler yarattığını ve emekçiler için nasıl büyük bir silah olduğu vurgulandı.

 

 

Kahkahalar eşliğinde materyalizm, meta, artı-değer…

Konuşmanın ardından sahneyi “Laz Marks” aldı. İki bölümden oluşan ve toplam 90 dakika süren oyun seyirciler tarafından ilgiyle izlendi. Materyalizm, meta, artı-değer, emek, para ve güncel durum, politik stand-up olarak kahkahalar eşliğinde seyircilerle paylaşıldı. Oyuncu seyircilerin alkışlarıyla sahneden ayrıldı.

Etkinlik Tohum Kültür Merkezi yönetim kurulu üyesinin AGİF, HDK-A ve kendilerinin etkinlik takvimini sunmasıyla sonlandırıldı.

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü