Anasayfa Kültür / Sanat İzmir Tiyatro Festivali perdelerini “Cesaret” temasıyla açtı

İzmir Tiyatro Festivali perdelerini “Cesaret” temasıyla açtı

Çarşamba, 13 Aralık 2017 12:59
Yazdır PDF

fotoH.Merkezi: TAKSAV tarafından düzenlenen 6. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali bu yıl “cesaret” temasıyla 8 Aralık'ta başladı.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV)  tarafından bu yıl "Cesaret" temasıyla düzenlenecek 6. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali geçtiğimiz cuma başladı.

Devlet Tiyatroları Konak Sahnesi’nde yapılan törende ilk konuşmayı TAKSAV Başkanı Selçuk Candansayar yaptı.

Sanatın yaratıcı olduğunu, cesaretin en yalın halinin ancak sanatla mümkün olacağını belirten Candansayar, “Tiyatro başka bir dünya yaratma imkânı verdiğinden insanlık kadar eski. TAKSAV, başka bir dünyanın mümkün olduğunu savunanların bir arada yaşanabileceğine inananların, eşit, özgür, adil bir dünyanın temel insan hakkı olduğunun kavgasını veren cesur insanların vakfı.  Tiyatro bize zaten cesur olduğumuzu, çünkü insan olduğumuzu hatırlatacak” şeklinde konuştu.

“Bir yerde durmanın yalın halde durmak cesaret”

Candansayar’ın konuşmasının ardından festivalin ödülleri sahiplerine verildi. “Cesaret” temasının ödülü Ankara Üniversitesi Dramatik Yazarlık Bölümü hocası iken 6 Ocak’ta KHK ile işine son verilen Doç. Süreyya Karacabey’e verildi. Karacabey, ödülünü Candansayar’ın elinden alırken, Türkiye’de korkunç bir süreçten geçildiğini ifade etti. Bir yerde yalın halde durmanın dahi bir cesaret işareti haline gelebildiğini ifade eden Karacabey, hükümete seslenerek “Geçecek bunlar. Ve kendi karanlıklarında boğulacaklar. Ben onlar için üzülüyorum ve onların daha çok korkmasını istiyorum” dedi.

Festivalin Onur ödülü 50 yıllık tiyatro oyuncusu Ayşe Emel Mesci’ye verilirken, Emek Ödülü ise Boyut Yayınevi kurucusu Yılmaz Öğüt’e verildi. Oyun yazarlarını özendirmek amacıyla 3 yıldır gerçekleştirilen Kısa Oyun Yarışması En İyi Oyun Ödülü’ne ise Ansı Özbinici layık görüldü.

Festivalin oyun ve etkinlikleriyle izleyicileri, tiyatronun geleceğini inşa edecek olan genç oyuncuları, yönetmenleri, dramaturgları, yazarları beslemesi dilekleri ifade edildi. 

Ardından açılış oyunu Tatavla Tiyatro’nun Allahaısmarladık Cumhuriyet oyununa sahnelendi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü