Anasayfa Kültür / Sanat Güleray Tuncel “kadınlar yaşamı için savaşmalı”

Güleray Tuncel “kadınlar yaşamı için savaşmalı”

Salı, 02 Ocak 2018 10:44
Yazdır PDF

foot sergiH.Merkezi: Resim çizmeye çocuk yaşta hobi olarak başlayan ve meslek olarak sürdüren Güleray Tuncel, kadınlara seslenerek, “Yaşamlarında bir savaşım içerisinde olsunlar savaşsınlar ve savaşmaktan asla ama asla çekinmesinler. Tüm kadınlar kendi idealleri için çalışsın” dedi.

Antalya’nın Murtapaşa ilçesinin İnönü Kent Meydan’ında kadınlar, el emekleriyle ürettikleri ürünleri satışa sunuyor. Farklı ürünler ve farklı hikayelere sahip olan kadınların tek ortak noktası ise, kendi ayakları üzerinde durabilmek. Bu kadınlardan biri olan 48 yaşındaki Güleray Tuncel, çocukken hobi olarak başladığı resim çizimiyle geçimini sağlıyor.

Mezopotamya’ya konuşan Tuncel, okul yıllarında da amatörce çizimler yaptığını belirterek,   “İlk zamanlar bir iş olarak görmüyordum ama çizimlerim gün geçtikçe gelişiyordu. Henüz lise döneminde okulu bırakmak zorunda kaldım ve birçok işyerinde çalıştım tabi o dönemler bile çizmekten vazgeçmedim” dedi.

 Resim çizmenin kendisi için vazgeçilmez olmaya başladığını  söyleyen Tuncel, tutkusunu şöyle anlattı: “Giderek resim çizmek yaşamımın her alanına girdi açıkçası yaşamımın yüzde doksanına sirayet etti. Ondan sonra işimden ayrıldım ve sokakların yolunu tutum. Daha önce hava alanında çalışıyordum iyi de parası vardı. Ayda nereden baksan 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında bir kazancım vardı ama ben mutlu değildim ve resim çizmeyi seçtim. Bugün hiç pişman değilim çünkü hem sevdiğim işi yapıyor hem de para kazanıyorum aynı zamanda mutluyum da”

“Şimdi geçim kaynağım”

Bu işe para kazanmak amacıyla başlamadığının altını çizen Tuncel, şimdi geçim kaynağının resim çizmek olduğunu söyledi.  

Sokaklarda ilk olarak zorlandığını dile getiren Tuncel, “İlk başlarda zorlandım çizdiğim resimlere ilgi artınca işimi sever oldum. Sonra portre ressamlığı yapmaya başladım. Portre çizimleri için fazla bir ücret talep etmiyorum. Çizdiğim tablolar 50 TL ile 100 TL arasında değişiyor. Yaptığım çizimler zamanımı alıyor tabi mesela yağlı boya çalışması olarak yaparsam çizimleri bu benim 5 ya da 6 saatimi alır fakat karakalem çalışma 15 ile 20 dakika arasında değişir” dedi.

Antalya’da çizimlerine turistlerin de ilgi gösterdiğini dile getiren Tuncel, gelen yabancı turistlerle anlaşmak için dil öğrenmeye başladığını ve uyguladığı program dahilinde Almanca ve İngilizce öğrendiğini söyledi. 

Kendisinin sadece idealleri doğrultusunda ilerlediğini ve bundan da gayet mutlu olduğunu aktaran Tuncel, “Ne olursa olsun insanlar kendi idealleri doğrultusunda ilerlesinler. Tam olarak belki mutlu olabilirler diyemem ama kendi isteklerini yaparlarsa mutlu olacaklarını düşünüyorum. Bir kadın olarak şunu söyleyebilirim kadınlar yaşamlarında bir savaşım içerisinde olsunlar savaşsınlar ve savaşmaktan asla ama asla çekinmesinler. Tüm kadınlar kendi idealleri için çalışsın” diye ifade etti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü