Anasayfa Manşet Cumartesi Anneleri, “Bu meydan onların yüz karasıdır”

Cumartesi Anneleri, “Bu meydan onların yüz karasıdır”

Cumartesi, 11 Kasım 2017 12:54
Yazdır PDF

cumartesi anneleri 959 hafta 3

İstanbul: Cumartesi Anneleri 659’ncu haftasında Yüksekova kayıplarından Abdulselam Şahin’in akıbetini sordu.

659’uncu haftasında Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri,  Yüksekova’da kaybedilen Abdulselam Şahin’in akıbetini sordu. “Failler belli, kayıplar bulunsun” yazılı pankart açan Cumartesi Anneleri, kırmızı karanfiller ve kayıpların fotoğraflarını taşıdı.

 

Tahir Elçi’ye terörist diyenler katillerin kendisidir

İlk olarak söz alan kayıpların avukatı CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yeni bir yargı uygulaması ve zulmüyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Tanrıkulu, “Tahir Elçi’nin cenaze fotoğrafını ve cenaze merasimini paylaşan bir yurttaşa açılan davada teröristin cenazesi demiş. Aynen bu cümleyi kullanmış. Bende buradan sesleniyorum. O cenazeye terörist diyenleri katillerin kendisidir. O iddianameye bu cümleyi yazanlar katillerin kendisidir. Biz o katileri biliyoruz. Bu meydanda da onları mahkûm etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

“Kaybedilen insanlarımızın terörist ilan edildiği bir coğrafyada yaşıyoruz”

Tanrıkulu’nun ardından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, “Kör olan sağır olan vicdanı olmayan bir adaletten elbette ki adalet beklemek çok mantıklı değil. Her gün insanlık suçlarını bir yenisi eklendiği bir ülkede katledilen ve kaybedilen insanlarımızın artık terörist ilan edildiği bir coğrafyada yaşıyoruz” dedi. Bu meydan da insanlık suçunun işlenmemesi için, kayıpların faillerinin, yargısız infazlarının akıbetini sormak için bu meydanda bir araya geldiklerini kaydeden Buldan, adalet tesis edilene kadar Galatasaray Meydanı’nda olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

 

cumartesi anneleri 959 hafta 2“Devletin kirli karanlık yüzünü açığa çıkarmaya devam edeceğiz”

Hasan Ocak’ın kardeşi Ali Ocak, “20 yıldır bu meydandan adalet arıyoruz” dedi. Egemenlerin, hukuku adaleti tesis etmek yerine hakikati karartmak için uğraştıklarını ifade eden Ocak,  “Devletin kirli karanlık yüzünü açığa çıkarmaya devam edeceğiz. Sevdiklerimize ulaşıncaya kadar, onlara bu zulmü yaşatanlardan hesap sorana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 

Galatasaray Meydanı iktidarın halkına ne kadar düşman olduğunun kanıtıdır

Kenan Bilgin’in abisi İrfan Bilgin, “İnsanlarımızı katledenlerin ortaya çıkartılıp yargılanması tek talebimiz bu. Bu meydan bu ülkeyi yönetenlerin yüz karası. Bu meydan iktidarın halkının ne kadar düşmanı olduğunun kanıtıdır” dedi. Demokratik ve cumhuriyet denilen bir ülkede insanların sorgusuz sualsiz kaybedildiğine dikkat çeken Bilgin, “Biz şunu çok iyi biliyoruz bu ülkeyi yönetenler bu katliamları bizzat yapanlardır. Kendi kendilerini yargılamaları söz konusu değildir. Bu meydan onların yüz karasıdır” dedi.

 

cumartesi anneleri 959 hafta 1

 

“Artık yeter, adalet istiyoruz”

Yüksekova kayıplarından Abdulselam Şahin’in oğlu Ferdi Şahin’in gönderdiği mektup okunmasını ardından, haftanın basın açıklamasını İHD İstanbul Şube Başkanı, Avukat Gülseren Yoleri okudu. Yoleri, “Siyasallaşan yargının yalnız kayıp yakınlarının değil, tüm yurttaşların hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesine neden olduğu gerçeğinin altını çizmek için, 659 haftadır Galatasaray’dayız” dedi. Abdulselam Şahin’in akıbetinin açıklanması ve faillerinin yargılanması, hukukun bir gereği olduğunu belirten Yoleri, Şahin Ailesi’nin 24 yıldır yaşadığı belirsizlik işkencesinin sonlandırılmasının adaletin gereği olduğunu söyledi. Yoleri, “Artık yeter, adalet istiyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.   


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü