Anasayfa Manşet CHP yine yan çizdi: Bu kez Leyla Zana’nın vekilliğinin düşürülmesini istedi!

CHP yine yan çizdi: Bu kez Leyla Zana’nın vekilliğinin düşürülmesini istedi!

Cumartesi, 11 Kasım 2017 16:17
Yazdır PDF

chpden leyla zana atilimiH. Merkezi: Meclis açılışında yemin etmeyip bu sebeple meclise girmemiş olan Leyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesi için Hazırlık Komisyonu’nda AKP ve CHP işbirliği yaptı. CHP, daha önce de dokunulmazlıkların kaldırılması için oy kullanmış, sonra da pişman olarak “adalet” arayışına girmişti!

Meclis açılışında yemin etmeyerek Kürt ulusu başta olmak üzere ulus ve azınlıkların yok sayılmasına tepki gösteren ve bu sebeple meclise girmemiş olan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın “devamsızlık”  gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi sürecinde oluşturulan Hazırlık Komisyonu çalışmasını tamamladı. AKP, CHP ve HDP üyelerinden kurulu 5 kişilik Komisyon’dan 4’e 1 “Düşürülsün” yönünde oy çıktı.

 

AKP “Bilerek, isteyerek devamsızlık yaptı”

1 aylık süresi bulunan Komisyon bu süre bitmeden 4 toplantı ile çalışmasını tamamladı. Toplantılarda AKP’li Komisyon üyeleri Zana’nın Anayasa’nın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı devamsızlığı sebebiyle milletvekilliğinin düşürülmesi yönündeki Başkanlık Tezkeresi doğrultusunda görüş belirtti.

AKP üyeleri “Yemin etmeme kendi iradesi. İstese gelir ederdi. Bu durumda bilerek, isteyerek devamsızlık yapmıştır. Devamsızlık gerçekleşmiştir” dedi.

 

CHP “dokunulmazlık pişmanlığını” çabuk unuttu!

Daha önce milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için oy kullanarak HDP eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasında işbirliği yapan CHP, bu konuda da boş durmadı.

Kulislerde “dokunulmazlıkların kaldırılması için oy kullanmanın yanlış bir karar olduğunu ve bu konuda özeleştirel bir yaklaşım içerisinde olduklarını” söyleyen, kendi milletvekilleri Enis Berberoğlu’nun tutuklanması sonucu “adalet” yürüyüşüne çıkarak Gandi’liğe soyunan CHP, bu pişmanlığını erken unutmuş olacak ki, Zana’nın vekilliğinin düşürülmesi lehinde oy kullandı.

Komisyon üyesi olan CHP’li pişkince “Anayasa ve İçtüzükte yemin etmemenin bir yaptırımı yok, bu konuda boşluk var ama devamsızlık gerçekleşmiştir” diyerek HDP ve Kürt düşmanlığında AKP ile işbirliği içerisinde olmasını savundu.

 

Dosya 18 Kasım’da Karma Komisyon’a gidecek

Komisyon’un HDP’li üyesi Mehmet Emin Adıyaman, CHP’nin tavrını dokunulmazlıkların kaldırılması sürecindeki gibi “Anayasa aykırı ama evet diyeceğiz” şeklinde olduğunu söyledi. HDP olarak muhalefet şerhi vereceklerini söyleyen Adıyaman, “İtirazlarımız dikkate alınmadı” dedi.

Hazırlık Komisyonu’nun raporu, HDP’nin muhalefet şerhi ile birlikte Karma Komisyon’a sunulacak. Karma Komisyonun, 18 Kasım’dan sonra toplanarak Zana’nın “andiçmeksizin aralıksız devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesi” yönünde karar vermesi durumunda, dosya TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek ve nihai karar burada verilecek. Genel Kurul da aynı yönde karar verirse, HDP’li Zana’nın milletvekilliği 276 oyla düşürülecek.Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü