Anasayfa Manşet Polis saldırısına rağmen Amed’de binler “Özgürlük kazanacak” dedi

Polis saldırısına rağmen Amed’de binler “Özgürlük kazanacak” dedi

Cumartesi, 11 Kasım 2017 18:40
Yazdır PDF

hdpden amed mitingi2H. Merkezi: TJA ve HDP Kadın Meclisi’nin “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” şiarıyla Amed’de gerçekleştirdiği miting engellemelere rağmen coşkuyla tamamlandı. PKK lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebini haykırıldığı mitingin ardından polis kitleye saldırarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi tarafından Amed İstasyon Meydan’nda gerçekleştirilen “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” mitingine coşku hakimdi. “Taciz, tecavüz ve tecride son”, “Kadın direnişi ile özgürlük kazanacak”, “Kadınlar güneşle özgürleşecek”, “ Özgürlük Kazanacak” pankartlarının asıldığı miting alanında devletin tahammülsüzlüğü sloganların engellenmek istenmesinin ardından kitlenin saygı duruşunun engellenmek istenmesi ile sürdü.

Sloganların yasaklanmaya çalışıldığı miting alanında kitle sık sık “Biji Serok Apo”, “Be Serok Jiiyan nabe”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Jin Jiyan Azadi” sloganlarını attı.

 

“Bu ırkçı, cinsiyetçi, halkları ayrıştıran dile lanet olsun”

HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca, “Zılgıtlarınızla, alkışlarınızla Sayın Öcalan’ı, güneşinizi ve siyasi tutsakları selamlayın. Bizler bugün burada tecride karşı ‘Hayır’ sesimizi yükselteceğiz. Herkes bunu çok iyi bilsin ki özgürlüğün ve çözümün anahtarı İmralı’dadır. Bizler artık Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasını değil, özgürlüğünü istiyoruz” şeklinde konuşurken tüm engellere ve baskılara rağmen halkın alanlara akmasının direnişin en büyük anlamı olduğuna vurgu yaptı.      

Ardından KHK ile kapatılan KJA Dönem Sözcüsü Ayla AkatBaşlayan çözüm süreci bizim en kutsalımızdı ancak 5 Haziran patlamasının ardından bu kutsaliyet öldürüldü. İmralı kapıları kapatıldı. Bu kapılar demokratik çözüme, çözüm arayışlarına ve barışa kapatıldı ve savaşın kapıları aralandı. Bu nedenle ‘Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak’ diyoruz” dedi. Sonrasında ise tüm HDP’li vekiller sahneye çıkarak halkı selamladı.

Son olarak konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay Erdoğan’ın ‘Çoğalın’ söylemini hatırlatan Kemalbay, Kenan Evren döneminde dahi böylesi bir cümle kullanılmadığını vurguladı, “Bu ırkçı, cinsiyetçi, halkları ayrıştıran dile lanet olsun. Biz bu ırkçı, milliyetçi, Kürt düşmanı iktidara yol vermeyeceğiz. Edirne’den Hakkari’ye kadar bu iktidara karşı dur diyeceğiz. Bütün kadınların Erdoğan’a cevap vermesi gerekiyor” dedi. Konuşmaların ardından Dengbej Hediye Viranşehir sahneye çıktı. Miting halaylar eşliğinde devam etti.

 

Miting sonrası kitleye saldırı

Miting sonrası ise PKK lideri Abdullah Öcalan için atılan sloganlarla alandan ayrılan kitleye polis saldırdı. Çok sayıda kişiyi gözaltına alındı. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü