Anasayfa Manşet Süleymaniye ve Halepçe yakınlarında deprem, onlarca kişi yaşamını yitirdi

Süleymaniye ve Halepçe yakınlarında deprem, onlarca kişi yaşamını yitirdi

Pazartesi, 13 Kasım 2017 10:26
Yazdır PDF

halepçe depremiH.Merkezi: Güney ve Doğu Kürdistan'da dün (12 Kasım) akşam gerçekleşen 7,3 büyüklüğündeki depremde onlarca kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce kişi yaralandı.

Merkez üssü Güney Kürdistan'ın Halepçe kentinin güneybatısı olan deprem Richter ölçeğine göre 7.3 şiddetindeyken, T. Kürdistanı'nda dahissedildi. Güney ve Doğu Kürdistan’da yüzlerce yaralı ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. 

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumuna göre, merkez üssü Halepçe'nin 32 kilometre güneybatısı olan depremin, 33,9 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtiliyor.

Deprem nedeniyle büyük korku yaşayanlar evlerini terk ederek, sokaklara çıktı. Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi acil servisindeki hasta ve hasta yakınları da tedbir amacıyla tahliye edildi. Bazı hastalar kollarına takılı serumlarla birlikte hastaneyi terk etti. Sarsıntının ardından hasta ve hasta yakınları yeniden içeriye alındı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Süleymaniye İl Sağlık Müdürü Mirhan Muhammed, yerel basına yaptığı açıklamada, depremde Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesinde ilk belirlemelere göre 50 kişinin yaralandığını söyledi.

Muhammed, yaralıların ilçe ve Süleymaniye kent merkezindeki hastanelere kaldırıldığını kaydetti.

Derbedihan İlçe Kaymakamı Nasih Mela Hasan da deprem sonrası yaptığı açıklamada, hükümete ivedi bir şekilde yardım çağrısında bulundu. Hasan, yaralı sayısının çok olduğunu ve bazılarının durumun ise ağır olduğunu belirtti.

DBP'den depremde zarar gören Kürt halkıyla dayanışma çağrısı

Güney ve Doğu Kürdistan'da dün gece yaşanan depreme ilişkin açıklama yapan DBP, Kürt halkına dayanışma çağrısı yaptı. Derin üzüntü duyduklarını ifade eden DBP, “Şuana kadar edinilen bilgilere göre yüzlerce yurttaşımızın ne yazık ki yaşamını yitirdiğidir. En büyük kaygımız can kaybının fazla olmamasıdır. Kürdistan'da, bilhassa Avrupa'da yaşayan halkımızı depremin yaşandığı yerlerde kalan halkımızla dayanışmaya çağırıyoruz. Gün birlik günü, gün halkımızın acılarını paylaşma günüdür” diye çağrı yaptı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü