Anasayfa Manşet Kaypakkaya’yı anan YDG’lilere 19 yıl hapis cezası

Kaypakkaya’yı anan YDG’lilere 19 yıl hapis cezası

Pazartesi, 13 Kasım 2017 15:18
Yazdır PDF

kaypakkayayı anan ydglilere ceza yağdıH. Merkezi: Kaypakkaya ve Dörtler anması düzenleyen üniversite öğrencilerine ceza yağdı.

19 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen İbrahim Kaypakkaya ve Dörtler şahsında Mayıs ayı şehitleri için düzenlenen anmaya polis saldırısı gerçekleşmişti. Aralarında 5 Yeni Demokrat Gençlik (YDG)’linin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alınmıştı. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 11 kişi’den dördüne adli kontrol ve yurtdışı yasağı verilirken geri kalan 7 kişiye ise her ay imza vermeleri kapsamında Adli kontrol  cezası" verilmişti."

 

YDG’lilere ceza yağdı

Eyleme ilişkin açılan davada 3 YDG’liye örgüt üyeliği, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten beraat ederken, propaganda yönünden 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Propagandadan verilen “ceza” ya ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildi. 2 YDG’li hakkında ise 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten 3 yıl,  eyleme silah ile katılmaktan 3 yıl, örgüt propagandası yapmaktan 1 yıl 6 ay “ceza” verildi. YDG’liler karara itirazda bulundu.

 

Ne olmuştu?

İstanbul Üniversitesi’nde 19 Mayıs 2015 tarihinde İbrahim Kaypakkaya ve Dörtler anması düzenleyen üniversite öğrencilerine polis saldırısı gerçekleşmişti. Saldırıda 11 öğrenci işkenceyle gözaltına alınırken, kadın öğrencilerde cinsel şiddete maruz bırakılmıştı. Darp edilerek yerlerde sürüklenerek gözaltına alınan 11 öğrencinin tamamının darp edildiğini ve hepsinin vücudunun değişik bölümlerinde darp ve cebir izleri olduğunu belirtilmişti.

Öğrencilerin tamamına ters kelepçe takılıp bileklerinde derin kelepçe izleri oluşmuşken, boyun ve omuzlarına tekme, tokat ve yumrukla vurulan öğrencilerin bir bölümü tekmelenerek merdivenlerden atılmıştı. Hem gözaltına alınırken hem de götürüldükleri araçlarda coplarla dövülen öğrencilere, üniversitenin özel güvenlik tarafından soda şişeleri atmıştı. Çevik kuvvet amiri tarafından dövülen 2 öğrenci başına, yüzüne ve gözüne aldığı cop darbeleri nedeniyle ağır yaralanmıştı. Kadın öğrenciler gözaltına alınırken cinsel taciz işkencesine maruz kalmıştı. Taciz edilen genç kadınlar, polisin cinsiyetçi küfür ve hakaretlerine uğramıştı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü