Anasayfa Manşet IŞİD’in Dernekleri Hala Aktif!

IŞİD’in Dernekleri Hala Aktif!

Salı, 14 Kasım 2017 15:08
Yazdır PDF

ışid 1H.Merkezi: IŞİD’e karşı sınırları içinde ve de şimdide İDLİP operasyonuyla sınır ötesinde operasyon yapmakla övünen AKP, dava dosyalarına girmiş derneklere dokunmuyor. İçişleri Bakanlığı'na bağlı Dernekler Dairesi Başkanlığı'nın 13 Kasım tarihli güncel verilerine göre, adı IŞİD’le anılan ve katliam dosyalarına yansıyan derneklerin halen resmi olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Ankara Gar katliamı ve Antep'deki DAİŞ yapılanmasıyla ilgi olarak dosyalara giren bilgi ve belgelere göre, Antep'te 2013 yılında kurulan Genç Muhavvidler Derneği doğrudan IŞİD’lilerin örgütlendiği bir dernek oldu. Mezopotamya Ajansı’ndan Hayri Demir’in haberine göre, Türkiye'de IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamların sanıklarının büyük bir bölümünün bu dernekle ilişkisi ortaya çıktı. Dernek, Ankara 10 Ekim ve Suruç katliamlarının planlayıcısı olan Yunus Durmaz tarafından kuruldu. Yine HDP'nin Adana ve Mersin il binalarına dönük 7 Haziran’dan önce saldırı gerçekleştiren Savaş Yıldız'ın bir beyanında, saldırıyı Durmaz'ın talimatıyla gerçekleştirildiğini kaydetti. Bu bilgilere rağmen Selahattin Eyyubi Mahallesi'nde kurulan dernek halen aktif olarak faaliyet yürütüyor.

Bu derneğin yanı sıra yine kimi IŞİD’lilerin örgütlendiği dernekler arasında olan Ahsen Derneği ve Suriyeli Gençleri Geliştirme ve Eğitim Derneği de IŞİD’le bağı olmasına rağmen halen faaliyet yürüten dernekler listesinde yer alıyor. Suriyeli Gençleri Geliştirme ve Eğitim Derneği'nin Başkanı Bahaa Alden Najeep aynı zamanda Antep’te çoğu çocuk 54 kişinin yaşamını yitirdiği düğün katliamından sonra gözaltına alınarak, hakkında "IŞİD üyeliği" gerekçesiyle dava açıldı. Buna rağmen bu dernek de, "İnsani Yardım Derneği" çatısı alında faaliyetini sürdürüyor.

 

AKP’nin Politikası; IŞİD’e Dokunma Demokrasi Mücadelesi Veren Dernekleri Kapat!

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) çoğunluğu hak ihlalleri alanında faaliyet yürütenler başta olmak üzere yüzlerce dernek kapatıldı. İnsan Hakları Ortak Platformu'nun sadece OHAL'in ilk 5 ayına ilişkin raporuna göre, bin 425 dernek kapatıldı. Bu kadar derneğin OHAL gerekçesiyle kapatılmasına rağmen IŞİD ile bağı aleni olan bu derneklerin kapatılmamış olması da başka bir tartışmayı beraberinde getirdi.

Dernekler Dairesi Başkanlığı'nın güncel verilerine göre, Türkiye'de aktif dernek sayısı 111 bin 582. IŞİD’in dernekler aracılığıyla açık bir örgütlenme alanı oluşturduğu Antep ise Türkiye'de en fazla derneklerin olduğu ilk on kent sıralamasında 8'inci sırada. Suriye'de çatışmaların başladığı 2011 yılında kentteki dernek sayısı bin 140 iken bu sayı 2017'de bin 891'e çıktı. Kentte OHAL'in ilk 5 ayında toplamda aralarında öğrencilerin dayanışmak amacıyla kurduğu Medya Kültür Derneği gibi kültürel derneklerin de olduğu 40 dernek kapatılmasına rağmen söz konusu IŞİD derneklerine dokunulmadı.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü