Anasayfa Manşet Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Salih Husilerce cezalandırıldı

Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Salih Husilerce cezalandırıldı

Çarşamba, 06 Aralık 2017 16:40
Yazdır PDF

4211044

H.Merkezi: Eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih Yemen Hizbullah’ı (Husiler) tarafından cezalandırıldı.

2011 yılından bu yana içerde El-Kaide’ye dışarıda ise Suudi işgaline karşı savaşan Husiler Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in son günlerde Suudi Arabistan ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik açıklamalarının ardından hakkında ölüm kararı vermişti.

Salih, iktidardan devrilmesinin ardından başlayan Suudi Arabistan saldırılarında Husilere destek verilmesi yönlü açıklamalarda bulunmuş Yemen’de hükmetin kurulmasında Husilerin taleplerinin yerine getirilmesini savunmuştu.

Ancak son günlerde Suudi Arabistan ile ilişkileri geliştiren Salih bu süreçte Husilere dönük komplolarda Suudi Arabistan ile ortaklaştı. Kongre Partisi tarafından Suudi Arabistan direktifinde devreye sokulan milis güçleri Husilerin elinde bulunan birçok bölgeye saldırılar gerçekleştirmişti. Özellikle başkentte birçok binaya dönük saldırılar gerçekleştirmişti.

Konuya ilişkin Alem televizyonuna açıklamada bulunan Ensarullah Hareketi Lideri Abdulmelik Husi, Ali Abdullah Salih liderliğindeki Kongre Partisi’nin Ensarullah’a yönelik eylemlerinin izahının olmadığını belirterek “Vatandaşlar ve aşiretler, fitneci çağrılara olumlu cevap vermemeli ve sadece saldırgan Suudilerle mücadeleye odaklanmalıdır.” demişti.

Abdulmelik Husi’nin yaptığı açıklama şu şekildeydi;

“Kongre Partisine bağlı kişilerin büyük saldırı dalgası karşısında şoke olduk. Bugün ülkenin gerçek çıkarları fitneden sakınmayı gerektiriyor. Güvenlik güçleri sorumluluğunu üstlenmelidir. Ben Kongre Partisi liderinden (Ali Abdullah Salih) bu süreci durdurmak için yapıcı davranmasını istiyorum ülkede istikrar ve güvenliğin korunması için herkesten yardımcı olmasını istiyorum. Her türlü sorun diyalogla çözülebilir, fitneden en çok düşmanlar ve saldırganlar fayda sağlar. Hükümet, kabile şeyhlerinin ve vatandaşların işbirliği ile fitneyi önlemek ve halkın güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Aydınlardan, düşünürlerden, ve kanaat önderlerinden bu milislerin fitnesine son vermek için aracılık etmesini istiyorum. Liderlerden ve tüm halktan başkent Sana’nın güvenliğini korumalarını istiyorum. Kongre Partisinin Ensarullah Hareketine yönelik davranışları son derece kuşku vericidir. Kongre partisi bu sorumsuzca hareketlerine son vermelidir. Bugün herkesin sorumlu hareket etmesi ve saldırgan Suudilere karşı el ele vermesi gereken bir gündür. Ensarullah ile Kongre partisi arasındaki sorunlar görüşmelerle çözülebilecek sorunlardır. Fitneci militanlara karşı mücadele edilmelidir.Eğer bizim bir hatamız olmuşsa biz onun sorumluluğunu kabul ederiz, Kongre partisinin de böyle yapması gerekir. Bugün Kongre partisinin tüm binaları güvendedir. Bu partinin liderlerinin evleri tamamen güvendedir.

Eylem Sana yakınlarında gerçekleşti

Ensarullah hareketi ve Genel Halk Kongresi Partisi arasında süregelen bu gerilim dün itibari ile Salih’in cezalandırılması ile yeni bir gündeme dönüştü. Husilerin, eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in konvoyunu, Sana yakınlarında durdurarak Salih’i öldürdü. Öncesinde basında Salih’in Kaddafi gibi linç edilerek öldürüldüğü belirtilse de basında ortaya çıkan görüntülerde Salih’in başından vurulduğu ve linç izlerinin olmadığı yönündeydi.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü