Anasayfa Manşet Filistinliler üç günlük öfke ilan etti

Filistinliler üç günlük öfke ilan etti

Perşembe, 07 Aralık 2017 08:49
Yazdır PDF

filistinde yeni bir intifada basladi H. Merkezi: ABD’nin Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma yönündeki açıklama ve girişimlerine Filistinlilerden tepki yükseldi.

ABD Başkanı Trump’un Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma ve büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması yönünde adım atacağını açıklanması üzerine Filistinliler Batı Şeria'da '"üç günlük öfke" ilan etti.

Bu, Batı Şeria'da en az üç gün protesto düzenleneceği, anlamına geliyor. İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Konricus, "Durumu izliyoruz ve çeşitli senaryolara hazırız" açıklaması yaptı. Bu Filistin halkının eylemlerine yönelik Siyonist İsrail devletinin yeni katliamlar hazırlığında olduğuna işaret ediyor.

 

Trump Kudüs’ü İsraillin başkenti olarak ilan edecek

Hatırlanacağı üzere Trump, seçim kampanyası sürecinde ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma sözü vermişti. Sözkonusu yeni adıma dair Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbasla görüşen Turmp, bu adımın barış sürecine zarar vereceği, bölgesel ve küresel güvenliği, istikrarı tehlikeye atacağı yanıtı aldı.

Ne var ki Ürdün Kralı Abdullah, Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Sisi ve Suudi Arabistan Kralı Selman ile de konuyu ayrı ayrı telefonda görüşen Trump’ın bu akşam Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması bekleniyor.

Öte yandan Trump’un bu adımına AB’den de tepki geldi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "AB, Kudüs'ün statüsünde değişikliğe neden olacak herhangi bir karar ya da bireysel eylemin ciddi sonuçları olacağını düşünüyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin karşısına geçen Mogherini ayrıca "Avrupa Birliği, iki devletli bir çözüme yönelik anlamlı bir barış sürecinin yeniden başlatılmasını destekliyor. Bu çabaları zayıflatacak her türlü adımdan kesinlikle kaçınılması gerektiğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Diğer yandan R.T.Erdoğan’da partisinin meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir" açıklaması yaptı.

Uzun sürterdir İsrail ambargosu altında yaşam mücadelesi veren ve sistematik bir şekilde yerleşim yerlerini çoğaltarak Filistinlileri göçe zorlayan İsrail’le her türlü ekonomik ve siyasi ilişkileri sürdüren söz konusu devletlerin açıklamaları Ortadoğu halklarının duygularına yönelik popülist söylemler olarak değerlendiriliyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü