Anasayfa Manşet “Dünyayı taşıyoruz” diyen şoförler sendika kuruyor: “Mesleğimizin onurunu yeniden kazanmak istiyoruz”

“Dünyayı taşıyoruz” diyen şoförler sendika kuruyor: “Mesleğimizin onurunu yeniden kazanmak istiyoruz”

Perşembe, 07 Aralık 2017 13:28
Yazdır PDF

soforlerden sendika aciklamasiİstanbul: Karayolu Taşımacılık Emekçileri Sendikası bugün Makine Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirdikleri bir basın toplantısı ile kuruluşunu açıkladı. “Ekmeğini direksiyondan kazanan emekçilerin sesi” yazılı pankartın asıldığı açıklamada konuşan şoförler çalışma koşullarının giderek kötüleştiğinden bahsederek şoförlüğün şeytanlaştırılan, katilleştirilen bir görüntü ile sergilendiğine ve bundan rahatsız olduklarına değinerek “Mesleğimizin onurunu yeniden kazanmak istiyoruz” dediler.

TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası’nda bir açıklama düzenleyen Karayolu Taşımacılık Emekçileri Sendikası, kuruluşunu duyurdu. “Yaşasın İşçilerin Birliği”, “Ekmeğini direksiyondan kazanan emekçilerin sesi”, “Dünyayı taşıyoruz, hakkımızı istiyoruz” ve “Hoş geldiniz” pankartlarının asıldığı açıklamada ilk olarak moderatör Emrah Arıkuşu konuşma yaptı.

 

“Taşımacılık ve lojistik kolunda yeni bir soluk”

Sendikayı, “taşımacılık ve lojistik kolunda yeni bir soluk” olarak tanımlayan Arıkuşu, bu sendikanın şoförler tarafından “Dünyayı taşıyoruz, hakkımızı istiyoruz” şiarıyla kurulduğunu ve bu kuruluşun da “Şoför Dergisi” etrafında başlayan 5 yıllık bir emeğin sonucu olduğunu belirtti. Tüm iş sektörlerinde olduğu gibi taşımacılık sektöründe de şoförlerin alın teri akıtmasına, emek harcamasına rağmen bunun karşılığını alamadığına değinen Arıkuşudaha sonra sözü sendikanın kurucu üyelerinden şoför Fuat Bektaş’a bıraktı.

 

“Sendika, şoförlerin sorunları için ne yapabilir’izin cevabı”

Direkt olarak şoförlerin sorunları ile ilgilenen bir çalışma içerisinde olduklarını, esas gayenin işçinin-emekçinin hakkını alabilmesi ve işveren ile işçi arasındaki bağı kurabilmesi olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Bektaş, Şoför Dergisi etrafında ve çeşitli watsap grupları aracılığıyla Türkiye’nin her yerinde örgütlendiklerini, yardımlaşma ve birlik beraberlik içerisinde olduklarını söyledi. Biraraya geldiklerinde şoförlerin sorunlarına kulak veren ve ilgilenen bir kuruluşun olmadığını gördüklerini söyleyen Bektaş bu konuda ne yapabiliriz dediklerini ve sürecin kendilerini bu sendikanın kuruluşuna getirdiğini belirtti.

 

“Şoförlerin emeklilik hakkı gasp ediliyor”

Bektaş’ın ardından yeniden söz alan Arıkuşu, şoförlerin yaşadığı en önemli sorunun maaşların sigortadan asgari ücret üzerinden yatırılması ve bu yüzden de emeklilik haklarının gasp edilmesi olduğuna dikkat çekerek yaşanan diğer sorunlara ilişkin şunları söyledi:

“En muzdarip olunan konulardan biri fazla mesailer, uykusuz işe çıkma, sürekli bir iş yetiştirme telaşı içinde olunması, sürekli bir yollarda geçen hayat, sefer bazlı çalışma yani ne kadar çok sefer atılırsa maaşın o kadar artması gibi sorunlar yaşamaktayız. Bu kadar yoğun çalışmamıza rağmen maaşların bu kadar yüksek olmadığını görüyoruz.”

 

“Biz bu mesleğe onurunu yeniden kazandırmaya çalışıyoruz”

Öte yandan Türkiye’de çok fazla trafik kazası yaşandığını, bu kazalarda şoförlerin hep göz ardı edildiğini ve aslında burada iş cinayetleri yaşandığını belirten Arıkuşu, konuşmasını “Taşımacılık sektöründe iş cinayetleri inşaat iş kolundan sonra ikinci yoğunlukta iş cinayeti yaşanan işkolu” diyerek sürdürdü.

Bu iş cinayetlerinin nedenlerinin ise fazla mesai ve yorgun çalışma olduğuna vurgu yapan Arıkuşu, şoförlerin sık sık hata yapmasına neden olan bu durum sonrası şoförlüğün “trafik canavarlığı”, “katillik” gibi bir görüntüye çevrildiğine dikkat çekti ve “Bunun arka planında yatanları açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Bu meslek onurlu bir meslek ve biz bu mesleğe onurunu yeniden kazandırmaya çalışıyoruz” dedi.

 

“Patronun iki dudağı arasında olan bir ekmek kavgamız var”

Daha sonra soru-cevap bölümünde konuşan emekçiler, yollarda kalp krizi geçiren şoförler olduğunu, iş cinayetlerine kurban gitmelerine karşın herhangi bir tazminat ödenmediğini, işten çıkarıldıkları durumda da tazminat alamadıklarını ve hiçbir güvenceleri olmadığını vurguladılar.

Emekçiler, trafikte şoförlere çok yüklenildiğini, kendilerinin “yarış atı” gibi kullanıldıklarını, mal yetiştirmeleri için kendilerine dayatmada bulunulduğunu ama buna karşın şoförlerin işverenlere dönük hiçbir söz söyleme haklarının bulunmadığını anlatarak “Patronun iki dudağı arasında olan bir ekmek kavgamız var. ‘Yapamıyorsan anahtarı bırak git’ diye sözler duyuyoruz itiraz ettiğimizde. Bizler şoför arkadaşlarımızın tüm hak ve hukukunu bir çatı altında toplamak istiyoruz” dediler.

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü