Anasayfa Manşet (Söyleşi) Direnen Ayfer Dişkaya “Direnişe başlamak çok kolay oldu”

(Söyleşi) Direnen Ayfer Dişkaya “Direnişe başlamak çok kolay oldu”

Perşembe, 11 Ocak 2018 10:41
Yazdır PDF

ayfer dişkayaİstanbul: Haksız hukuksuz bir şekilde taşerona bağlı olarak  Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Devlet Hastanesi’nin yemekhane bölümünde çalışan Ayfer Dişkaya ile işten atılma sürecine dair kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

İlk olarak işten atılma nedenine ve direnişe başlama sebebine dair konuştuğumuzda Ayfer,  işten atılma gerekçesinin çocuğunun rahatsız olmasından kaynaklı bir gün işe gitmemesi gerekçe olarak gösterildiğini ifade etti.

“Direnişe başlama sürecinize dair neler söylemek istersiniz” diye sorduğumuzda Ayfer;  “Direnişe başlamak çok kolay oldu” diyerek haksız yere işten atılması ve nedeninin çocuğunun gösterilmesinin direnişe  başlamak için daha güçlü bir seçenek haline  geldiğini dile getirdi.

Oturma eylemi diye tartışıyorduk, hiç şüphesiz kabul ettim, hakkımı arıyorum, işimi geri istiyorum”  diyen Ayfer,  kendisine  hiç bir çıkış kağıdı dahi imzalattırılmadığını söyledi.

Ayfer’e, “Direniş süresi boyunca iş arkadaşlarının ve hastane yönetiminin  yaklaşım nasıl oldu?” sorumuza,   “Engelleme girişimleri olmadı. Gayet rahat davranıyorlar. Hani bizim burada varlığımızdan  dahi rahatsız olmuyorlar şuan. Ki öyle olsaydı  bir şekilde engel olurlardı veya  içeri girmemem için çaba gösterilerdi.  Ondan şuan bir sorun yok yani.  Maalesef çok rahatlar” dedi.

İşe iade sürecine dair, “Şuan sadece işe dönüş davası açıldı. Ve ayın 19’nda gelecek Cuma masaya oturulacak” şeklinde durumu ifade etti.

Ayfer Dişkaya  kadro düzenlemesi için; “içi boş kadro”

Hükümetin taşeronlara kadro verme iddiasıyla yeni yaptığı “düzenlemeyedair bir  taşeron işçisi olarak ne düşündüğünü ve gerçekten de tüm taşeron işçileri kapsayıp kapsamayacağını konusunda ise;   “Sadece şunu söyleyebilirim , bizim şuan yemekhaneyi kapsamadığını  biliyorum . O hakka maalesef biz sahip değiliz . Çünkü %70 oranı gösteriyorlar . Biz şuan hastane bünyesinde görünmüyoruz” sözlerini dile getirdi.

Ayfer,  tüm taşeron işçilere kadro  verilmesi  durumunu “zannetmiyorum” diye ifade ederken,  yeni kadro sisteminin  sadece “içi boş bir kadro” olduğunu dile getirdi.

Son olarak “İşi , ekmeği için direnenlere bir mesajınız var mı?” diye sorduğumuzda, “Evet hepsini destekliyorum . Kimse yılmasın , direne direne kazanacağız diyorum.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü