Anasayfa Manşet Elazığ’da Direniş Kazandı!

Elazığ’da Direniş Kazandı!

Perşembe, 11 Ocak 2018 17:47
Yazdır PDF

elazığ tutsaklar direnişH.Merkezi: Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde üzerinde “terör” yazan kimlik dayatmasına karşı uzun süredir mücadele eden tutsakların direnişi sonuç verdi.

Elazığ T Tipi Hapishanesi'nde kimlik dayatmasına ve baskılara karşı kadın tutsaklar, 1 Kasım 2017 tarihinde süreli-dönüşümlü açlık grevi başlatmıştı. Tutsaklar daha sonra, 10 Kasım’da açlık grevini süresiz-dönüşümsüze çevirmişti.

10 Kasım’dan bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan kadın tutsaklar, taleplerinin kabul edilmesi üzerine açlık grevini sonlandırdı.

Hapishane idaresi tutsakların direnişini kırmak için 35 tutsağı geçtiğimiz günlerde farklı yerlere sürgün sevklerle nakletmişti.

Ancak buna rağmen 1 Kasım 2017 tarihinden bu yana görüşlere çıkmayan ve aileleriyle telefonda görüşmeyen kadın tutsaklar, ailelerini arayarak, hapishane idaresinin kimlik dayatmasından vazgeçtiğini ve bundan kaynaklı olarak açlık grevini sonlandırdıklarını iletti.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) da twitter hesabından, “Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde kimlik dayatmasına karşı 1 Kasım’dan beri açlık grevinde olan kadın tutsaklar, kimlik dayatmasından vazgeçilmesi üzerine açlık grevlerine son verdi” bilgisini

geçti. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü