Anasayfa Manşet Demirtaş’ın duruşması 17 Mayıs’a ertelendi

Demirtaş’ın duruşması 17 Mayıs’a ertelendi

Cuma, 12 Ocak 2018 13:22
Yazdır PDF

seloH. Merkezi: Edirne F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava duruşmasında ilk defa hakim karşısına çıkarıldı. Saat 14.00’da görülmeye başlanan davada Demirtaş, 434 günlük tutukluluğun ardından ilk kez hâkim karşısına çıkarılırken, duruşmayı, Demirtaş’ın ailesi, çok sayıda avukat ve milletvekili izledi. “Selo Başkan” sloganları altında süren duruşma, 17 Mayıs’a ertelendi.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkanı Demirtaş, 24 Aralık 2015’te Rusya ziyareti dönüşünde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamadaki ifadelerinden dolayı “Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesiyle yargılanıyor.

 

“Ciddi usulsüzlük iddialarımız var”

Kimlik tespitinin ardında adresi sorulan Demirtaş, hakime, “Türkiye Büyük Millet Meclisi” cevabı verdi. Ev adresine ise, “Eşim burada o bilir” dedi. Cep telefonu numarası sorulan Demirtaş bu soruya ise, “Dışarıda kaldı” cevabını verdi. İddianame okunmadan önce Demirtaş, usule ilişkin söz alarak “Hem dokunulmazlık, hem sorumsuzlukla ilgili ciddi usulsüzlük iddialarımız var. Buna dair ara karar verilmeli önce” dedi. İddianamenin okunmasına itiraz eden Demirtaş, ses deşifresi beklenmeden beyanlarının tutanağa girmesini istedi.

 

“İlk defa hâkim karşısına çıkartılıyorum”

Ardından beyanda bulunan Demirtaş, “Duruşma da sanık sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanıyor olmama rağmen, tutuklu olarak savunma yapıyorum. 14 aydır ilk defa duruşma salonuna getirildim. Bunun hak ihlali olduğunu belirteyim. 20 den fazla dosyayla yargılanıyorum, ilk defa hâkim karşısına çıkartılıyorum. Toplam 97 duruşma yapıldı benim yokluğumda. 20 defa SEGBİS dayatması uygulandı” dedi.

 

“Beni nasıl yargılayabiliyorsunuz?”

Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne göre kaldırılması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, “Bizim dokunulmazlığımız Meclis kararıyla kaldırılabilirdi. Oysa dokunulmazlıklarımız anayasa değişikliğiyle kaldırıldı. Usul ihlal edildi. Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabii tutulmamıştır. Vekil dokunulmazlıklarının kaldırılması sürecinde vekillerin kendilerini savunma hakkı vardır. Amaç, ilgili vekili kamuoyu önünde şeffaf bir savunma hakkı verilmesidir. Bir vekilin savunma hakkı mahkeme salonunda değil Meclis’te başlar. Bu haklarımız elimizden alındı. Benim şuan dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şuan dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki, beni nasıl yargılayabiliyorsunuz? Kaçmaya kalksam bana dokunamamanız lazım çünkü dokunulmazlığım var” dedi.

 

“Anayasaya aykırı bir işlem yapılmışsa denetim yapılmalıdır”

Referandumdan istedikleri sonucu çıkartabilmek için alelacele, aykırı, uyduruk bir durum yarattıklarını aktaran Demirtaş, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üç adaydan biriyim. Muhatapların hepsi aday. Bu derece siyasi bir konunun sorumluluğunun size verilmiş olması da ağır bir yüktür. Referandum sürecinde rezil bir karar çıkardılar. Dokunulmazlığın kaldırılmasın uyduruk bir şey değil. Anayasaya aykırı bir işlem yapılmışsa denetim yapılmalıdır. Sizin burada yapmanız gereken dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmeniz ve hukuksuzluğu ortadan kaldırmanız gerekir. Bu tür davalarda sorumluluk ağır. Suç Ağır Ceza ve Asliye Ceza mahkemelerine yük atılmaz. MİT ve Genelkurmay Başkanları gibi yargılamalar yüksek mahkemede yapılmadı. Milletvekillerini de kapsayacak şekilde AYM’de yargılamanın yapılabileceği şekilde düzenleme yapılmalı. Yasanın düzeltilmesi amacıyla AYM’ye götürmenizi isteyeceğiz” diye belirtti.

Demirtaş’ın beyanlarının ardından mahkeme avukatların talepleriyle devam ediyor.

Ayrıca Demirtaş’ın ceketini çıkarması sonrası giydiği yeleği gören izleyicilerden “Vay yakışmış başkanım” esprileri yapılınca Demirtaş, gülerek eşini gösterip “Başkanımın seçimidir” dedi.

 

Sloganlar duruşma salonunda

Duruşma boyunca dışarda bekleyen yüzlerce kişinin “Selo Başkan” sloganlarının duruşma salonundan eksik olmaması ise dikkat çekti. Demirtaş’ın avukatlarının talebi ardından mahkeme duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.

 

Ne olmuştu?

Diyarbakır savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016’da gece yarısı evine yapılan baskında gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gözaltına alınışını saat 01.30’da “Diyarbakır’da evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımda” tweetini atarak duyurmuştu.

Sevk edildiği Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanan Eş Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır’dan uçakla ilk önce Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan Cengiz Topel Havaalanı’na getirilmiş, burada bir süre bekletildikten sonra, polis helikopterine alınarak Edirne F Tipi Hapishanesi’ne götürülmüştü.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü