Anasayfa Manşet AKP’nin iç savaş hazırlık kampları belgelendi iddiası

AKP’nin iç savaş hazırlık kampları belgelendi iddiası

Cumartesi, 13 Ocak 2018 09:44
Yazdır PDF

kamp11H. Merkezi: AKP iktidarının çıkarttığı yasalar ve söylemleri ile bir iç savaş hazırlığı yaptığı aylardır halkın gündeminde. ABC gazetesinin yaptığı habere göre iç savaş hazırlıkları 7 ilde bulunan kamplarda eğitimler verilmeye başlanmış. ABC gazetesinin ulaştığı bilgiye göre, yedi kamptan biri de İstanbul’da!

Meral Akşener’in iddialarıyla gündeme gelen, iktidara yakın bazı grupların Türkiye’nin çeşitli illerindeki yasadışı kamplarda silahlı eğitim gördükleri; ve bu grupların 2019 başkanlık seçimlerini AKP’nin kaybetmesi halinde bir kaos ortamı yaratmaya hazırlandıkları iddiası büyük tartışma yaratmıştı. Muhalefet partileri olayın üzerine giderken, MHP sessiz kalmış, AKP yöneticileri ise haberi yalanlamıştı.

ABC Gazetesi ve TELE 1 Televizyonu, hem iddia boyutunda kalan açıklamalara kanıt niteliği taşıyan belgelere ulaştı hem de somut ve nerede çekildikleri açık olan belgeleri elde etti. Bilgilerde kampların kimler tarafından ve nerelerde bulunduğunu, kimlerin silahlı eğitim verdiğini ve bu eğitimlere hangi kesimlerin katıldığını ortaya koyuyor.

 

Eğitim alanlar

İslamcılar (bir bölümünün imam hatip lisesi mezunu ya da mensubu olduğu belirtiliyor), Osmanlı Ocakları üyeleri ve AKP ile işbirliği halindeki bazı ülkücüler bu kamplarda birlikte talim yapıyor.

 

İstanbul’daki kamp yanı başımızda!

Bilgilere göre, milis yetiştirme kampları sadece Konya ve Tokat’ta değil; yedi ilde bulunuyor. Bu illerden altısının tespit edildiği belirtilen haberde; Tokat, Konya, Düzce, Kocaeli, Kayseri ve İstanbul! Yedinci ilin ise Orta Karadeniz’de olduğunu belirtiliyor. İstanbul’daki kampın ise Kumburgaz’da bulunduğu, haftada bir gün eğitim verildiği, yerleşik bir düzenin kurulmadığı da ulaşılan bilgiler arasında.

 

400'den fazla kişi eğitildi

Başka bir bilgiye göre, Düzce’de, Adapazarı ve Hendek arasında kalan bir bölgede yapılan silah atış eğitimi ve talimlere onlarca kişi katıldı. Tüm kamplarda eğitimci olarak görev yapan kişi, Sakaryalı ve Çerkes kökenli. Kamplarda ‘Komutan’ olarak hitap edilen bu kişi Düzce’deki kampı 15 günde bir topluyor. Bu kişiye ait bilgiye de ulaştığını belirten ABC gazetesi teyit edilmediği için yayınlamıyor.

ABC’ye bilgi veren kaynaklar bu yedi kamptan altısının konumunu tespit etti. Sadece bir kampın Orta Karadeniz’de olduğu tahmin ediliyor. Kampların Sakaryalı ‘eğitmeni’nin şimdiye kadar 400’ün üzerinde ‘milis’ eğittiği iddia ediliyor.

İstanbul’daki kamp nerede?

İstanbul’daki silahla atış, yakın çatışma, yakın dövüş, saldırı, savunma, operasyon, sabotaj gibi konularda yasadışı eğitim verilen kamp, Kumburgaz yakınlarında ağaçlık bir alanda bulunuyor. Bu eğitim alanı, Trakya’dan İstanbul’a gidiş güzergahına göre Kumburgaz’da yolun solunda kalıyor.

 

Eğitimler ne zaman yapılıyor?

Kaynaklar, Kayseri ve Düzce’deki kampın 15 günde bir yapıldığını; İstanbul-Kumburgaz ve Kocaeli kamplarının ise haftada bir toplandığını belirtiyor.

Kayseri kampı, Yahyalı ilçesinin Aladağ-Aksuderesi bölgesinde. Burada gençlere yakın çatışma, beden eğitimi, silah kullanma ve patlayıcı madde eğitimi verildiği ileri sürülüyor. Bu kampa Nevşehir, Niğde, Kırşehir ve Kayseri merkezinden özellikle imam hatip öğrencisi gençlerin getirildiği vurgulanıyor.

Kocaeli kampı ise, Kandıra ilçesi Kıncıllı mevkinde bulunuyor. Burada ormanlık bir alanda bulunan kampta da Kocaeli, Sakarya ve Düzce bölgelerinden gelen gençler aynı eğitimden geçiriliyor.

ABC gazetesinin ulaştığı bilgi ve değerlendirmeler de şu şekilde:

 

Peki, kim bunlar?

Peki, bu kamplar kimler tarafından kuruldu ve kimler tarafından yönetiliyor?

Meral Akşener, ilk açıklamasında SADAT’ı işaret etmişti. Ancak kaynaklar, bu kampların daha karmaşık bir yapı tarafından işletildiğini ifade ediyor. Karşımıza çıkan ilk adres 1970’li yıllarda kısa adı Ak-Genç olan İslamcı Akıncı Gençler Derneği... Necmettin Erbakan’ın 1970’li yıllardaki örgütü Milli Selamet Partisi’nin (MSP) denetiminden olan, AKP kurucu ve yöneticilerinin önemli bir bölümünün de yetiştiği ocak niteliğindeki bu dernek 12 Eylül 1980 darbesinden sonra kapatıldı. İşte silahlı eğitim verilen bu kampları kuran ve yönetenlerin büyük bölümü de söz konusu İslamcı örgüt Ak-Genç kökenli. Zaten AK Parti adı da Ak-Genç göndermesinden geliyor ve asıl açılımının “Akıncılar Partisi” olduğu belirtiliyor.

Söz konusu İslamcı gençlik derneğinin iki önemli üyesinin, bu kampların kurucuları olduğu ileri sürülüyor. Akıncıların Kayseri’de bulunan kamplarında 1980’nin Ağustos ayında jandarmayla çıkan çatışmada yaralanan üç kişiden ikisi Osman Y. ve Sami Ö., bu kampların da kurucusu konumunda. AK-GENÇ kısaltmalı bu derneğin 1980 öncesinde Türkiye’nin çeşitli illerinde tespit edilebildiği kadarıyla 30 kampı bulunuyordu.

 

Erdoğan’ın danışmanının şirketi…

SADAT’ın açılımı Uluslararası Savunma Danışmanlık Ticaret Şirketi. Şirketin kurucusu, emekli tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Danışmanı olmasının ardından şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrılmıştı. Bunun yanında, AKP'ye yakın İslamcı eski askerler tarafından kurulan ‘özel güvenlik şirketi’ SADAT'ın kurulduğu günden beri yasadışı olarak faaliyet yürütüp yürütmediği tartışılıyor. Amaçlarını defalarca çeşitli yollarla açıklayan karanlık şirket ‘iç ve dış düşmana karşı askeri taktik ve organizasyon’ hizmeti verdiğini ilan etmekten şimdiye kadar hiç geri durmadı…


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü