Anasayfa Manşet “AFAD kamplarında DAİŞ için silahlı eğitim veriliyor”

“AFAD kamplarında DAİŞ için silahlı eğitim veriliyor”

Cumartesi, 13 Ocak 2018 12:23
Yazdır PDF

690x450nc hbr 12 01 18 fotolar kurtce haber belgesinden alinacak1 1H. Merkezi: Suriye’de çatışmaların başladığı günden bu yana bu coğrafyada yaşananları iç sorunu olarak gören AKP iktidarı Esad’ın iktidardan düşürülmesi adına cihatçı, tekfirci örgütlerle yoğun bir şekilde sürdürdü. Daha önce çeşitli biçimlerde defalarca gündeme gelen AKP- El Nusra, DAİŞ, vd. cihatçı çetelerle işbirliğine bir kanıt daha ortaya çıktı.

Alman televizyonu ARD, Türkiye’de DAİŞ üyelerinin 3 eğitim kampı olduğunu belgeler ile ortaya koydu. Alman basını, 234 bin 900 Suriyeli mültecinin kaldığı Türkiye’deki AFAD kamplarındaki gençlerin silahlandırılıp, Suriye ve Irak topraklarına gönderildiğini yazdı.

 

Türkiye DAİŞ’İn eğitim üssü

Mezopotamya Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre, Alman televizyonu ARD’nin yayınladığı kimi belge ve bilgiler, Dîlok’ta (Antep) DAİŞ üyelerinin eğitildiği bir kampa işaret ediyor. IRD tarafından servis edilen haberde, TC ordusunun AKP lideri ve Cumhurbaşkanı R.T.  Erdoğan’ın perspektifi ile cihatçı örgütleri eğittiği ve Suriye ile Irak topraklarına gönderdiği bilgilerine yer verildi. Söz konusu haberde TC’nin DAİŞ’in örgütlenme ve üssü haline geldiği üzerinde duruldu.

Yayınlanan belgelerde, İstanbul’da DAİŞ’e ait resmi olmayan bir büronun varlığı ve bu bürodan Irak ve Suriye sahasına desteklerin planlandığı bilgileri de yer aldı. ARD, Türkiye’de DAİŞ üyelerinin 3 eğitim kampı olduğunu belgeler ile ortaya koyarken, bu kamplardan birinin Karaman’da, ikincisinin Osmaniye, üçüncüsünün ise Riha’da (Urfa) olduğunu belirtti.

 

“En büyüğü Süleymanşah”

TC devleti,  taraf olduğu Suriye savaşının başlangıcından itibaren resmi rakamlara göre, 3 milyon 359 bin 915 Suriyeli mülteciyi topraklarında kabul ediyor. Yerel kaynaklar, Türkiye’nin AFAD kamplarında tuttuğu 234 bin 900 Suriyeli arasındaki gençleri silahlandırma ve eğitmeye başladığını öne sürdü.

TC’nin eğitip silahlandırdığı gençleri “Foc”, “Hareket”, “Örgüt” ve “Tabur” olarak adlandırdığı ve binlerce gencin asker yapıldığı ifade ediliyor. 21 kamp arasında Türkiye’nin en fazla Urfa’nın Akçakale ilçesindeki Süleymanşah Kampı’ndan faydalandığı ve bu kamptaki kadınların da aynı kapsamda eğitildiği ifade ediliyor. 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü