Anasayfa Manşet KESK’li direnişçiler “Bu dava ekmek ve onur davasıdır”

KESK’li direnişçiler “Bu dava ekmek ve onur davasıdır”

Pazar, 14 Ocak 2018 15:31
Yazdır PDF

emekcilerin eylemiİstanbul: KHK ile ihraç edilen KESK’li kamu emekçileri İstanbul’da Bakırköy, Kadıköy ve Kartal’da süren direnişleri 47. haftasını geride bıraktı. Direnişin son gününde (13 Ocak) Kadıköy Altıyol’da “Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “AKP’ye teslim olmayacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” vb. sloganlar atarak biraraya gelen emekçileri Emekli Öğretmenler ve Eğitim-Sen Genel Başkanı ziyaret etti. Daha son KESK’li ihraçlar adına haftanın kapanış açıklamasını ihraç edilen öğretmen Mehmet Sarı okudu.

 

“Korku en büyük hapishanemiz”

20 Şubat’tan bu yana alanda direndiklerini ve yaratılan korku imparatorluğuna karşı herkesi ses çıkarmaya çağırdıklarını söyleyen SarıHerkes bir adım atmalı. Gücü koşulları yeteneği neye yetiyorsa mücadele etmeli. Çocuklarımıza, geleceğimize, onurumuza sahip çıkmak için gerektiğinde bedel ödemeyi göze almalı. Gerçeği görüp de yüreği sızlamayan insan olabilir mi? Yüreği sızlayıp da hiçbir şey yapmamak ne ile açıklanır? Korku en büyük hapishanemiz. Bugün bizlerden insanlığımızdan soyunmamız isteniyor. Korkuya teslim olup bir kıyafet gerçeği gibi insanlığımızdan soyuna bilir miyiz?” dedi.

Sesimiz, soluğumuz, umudumuz ve gücümüz sizler; emekçiler, ezilenler, işsizler, yoksullar, geleceği çalınanlar, yok sayılanlar, ötekileştirilenler … Halkımız gelin birlikte kazanalım! Bu dava ekmek ve onur davasıdır. Bu dava karşısında duranların sığınabilecekleri hiçbir hukuk, kanun, değer yoktur. Biz haklıyız, mutlaka kazanacağız” diyen Sarı Eğitim-Sen MYK üyesi Ebru Yiğit’in gözaltına alınmasına ve Yüksel Direnişçisi Nazife Onay’ın sağlık sorunları olduğu halde tutukluluğunun sürdürülmesine tepki göstererek baskıların kendilerini yıldırmayacağına ifade etti.

Daha sonra gerçekleştirdikleri yürüyüşle direniş alanına gelen Emekli Öğretmenler adına sözü Hüseyin Yıldız aldı.

 

“Sanmayın ki işten attıklarınız açlık ve yokluk içinde kaybolup gidecekler”

Hukuk dışı uygulamalara 12 Mart’ta, 12 Eylül’de karşı çıktıkları gibi bugün de karşı çıkacaklarını söyleyen ve 15 Temmuz’dan sonra yapılan haksız hukuksuz ihraçlara tepki gösteren Yıldız “Bilinmesini isteriz ki, yargılanmadan, hukuksuz biçimde işinden atılmış arkadaşlarımız yalnız değildir. Onlarla birlikte mücadele etmede, dayanışmada, bugünün karanlık tablosunu aydınlık bir geleceğe taşımada rol üstleneceğiz. Sanmayın ki işten attıklarınız açlık ve yokluk içinde kaybolup gidecekler! Biz bir dilim ekmeğimizi de bölüşmesini biliriz” diyerek emekçilerle emeklilerin dayanışma içerisinde olacağını söyledi. Yıldız, ayrıca, Emekli Öğretmenler olarak kendilerini deklare ettikleri duyurdu.

Ardından son olarak sözü Eğitim Sen Eşgenel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan aldı.

 

“Haksız ihraçlarınıza karşı sokaklarda olmaya devam edeceğiz” 

AKP’nin Türkiye’nin her yerinde “darbe bir lütuftur” diyerek baskının, zulmün, adaletsizliğin, hukuksuzluğun tarihini yazdığını belirten Aydoğan “Geçmiş tüm darbe dönemlerinde olduğu gibi  tekrar tekrar faşizmi OHAL eliyle örgütleyeceğiz diyor AKP hükümeti. Bizler biliyoruz ki baskıya, zulme, ihraçlara, gözaltılara, tutuklamalara inat bizler de tüm darbe dönemlerindeki mücadelemizi daha da güçlendirerek, mücadelenin ve dayanışmanın tarihini yazacağız” dedi.

Haksız ve hukuksuz ihraçlarınıza karşı sokaklardayız, sokaklarda olmaya devam edeceğiz! Nuriye ve Semih arkadaşlarımız hukuksuz ihraçlara, hukuksuz tutuklamalara ve tüm baskılara rağmen direnmeye devam ediyor” ifadeleriyle sözlerini sonlandırıldı. 

Eylem halaylarla devam etti.

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü