Anasayfa Manşet Tüm engelleme girişmlerine rağmen binler HDP Kongresinde!

Tüm engelleme girişmlerine rağmen binler HDP Kongresinde!

Pazar, 11 Şubat 2018 13:21
Yazdır PDF

hdp kogreH.Merkezi: Devletin operasyonlarla gözaltı, tutuklama ile engelleme girişimlerine rağmen on binlerce kişi Ankara’da HDP Kongresine akın etti.

HDP 3. Olağan Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu'nda 30 binden fazla kişi “Güçlü parti, kararlı mücadele” şiarıyla tüm engellemeleri boşa çıkartarak bir araya geldi.

Partililer ve konukların salona girişiyle birlikte kongre programı başladı. İlk olarak tutuklu HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'a kürsüden selam gönderildi. Selamlama salonda büyük alkış ve coşkuyla karşılandı.

Ardından salona HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile birlikte milletvekilleri girdi. Tüm salon ayağa kalktı, alkışlarla ve coşkuyla Kemalbay ve milletvekillerinin selamına karşılık verdi. HDP yönetimi, salonu turlayarak zorluklarla Ankara'ya gelip kongre iradesi gösterenleri selamladı.

HDP 3. Olağan Kongresi, delege çoğunluğunun tespitinin yapılmasıyla resmen başladı. Özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşundan sonra divan seçildi. Divan üyelerinden Meral Danış Beştaş Kürtçe, Sırrı Süreyya Önder Türkçe kitleye hitap etti.

“Birileri üzülecek kongremize ama 32 bin kişi katıldı”

Sırrı Süreyya Önder, “Bu halk ne zaman ihtiyaç olursa, kucakta bebesini, ocakta aşını bırakıp seferber olmuştur. Ne mutlu ki sizin temsiliciniz olduk, kutluyoruz hepinizi. Zalimce, tutsak tutulan başta Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, vekil arkadaşlarımız ve belediye eşbaşkanlarımızı saygıyla selamlıyoruz. Onların emanetidir bu bayrak, biz bir başkasına devredene kadar bu bayrağı taşıyacağız. Bu haksız savaş sarmalını çok önce defaatla uyaran barışın mimarı olma tanımını hak eden Sayın Abdullah Öcalan'ı da saygıyla selamlıyorum” dedi.

Önder, ardından kongreye katılım sayısını açıkladı. “Birileri üzülecek ama biz buradan yine de söyleyelim. Şu ana kadar elimize ulaşan bilgilere göre, 32 bin kişi kongremize katılmıştır. Kusüratını da söylemiyorum” dedi.

Kongre sinevizyon gösterimi ve ile devam ediyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü