Anasayfa Manşet HDP Kongresinde, Umut, cesaret ve kararlılık!

HDP Kongresinde, Umut, cesaret ve kararlılık!

Pazar, 11 Şubat 2018 14:38
Yazdır PDF

HDP KongreH. Merkezi: Tüm engelleme ve baskılara rağmen on binlerce insanın sahip çıktığı ve katılım gösterdiği HDP’nin 3. Olağan Büyük Kongresi, büyük bir coşkuyla devam ediyor.

“Umutla, cesaretle, kararlılıkla” şiarıyla gerçekleşen kongrede 17 bin 500 kapasiteli salon tamamen dolarken, salon dışındaki kitleyle geçen hafta gerçekleşen CHP kongresine katılımı aşan bir katılım olduğu kaydedildi.

Binlerce insanın dışarıda olduğu HDP kongresinde polis, atılan “Bijî Serok Apo” sloganı gerekçe göstererek, “yasadışı sloganlar atılması” durumunda saldıracağı tehditinde bulundu. Salon girişinde bekleyen kitlenin “Bijî berxwedana Efrîn” sloganı atması üzerine de kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Basının salondan kongreyi takip etme isteğine engel çıkaran polis gazetecilerin ısrarı üzerine geri adım atmak zorudna kaldı.

HDP Eşbaşkanı Serpil Kemalbay ve milletvekilleri salona büyük bir alkış koptu ve zılgıtlarla girdi. Kemalbay ve HDP’liler, HDP’nin 1 Kasım’daki seçim müziği olan “İnadına HDP” parçası eşliğinde, katılımcıları selamladı.

 

Yüksekdağ; “3. Kongremiz faşizmin aşıldığı, demokratik direnişe derin soluk verildiği bir dönemeç olacak."

Kandıra F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ'ın mesajını ise Meral Danış Beştaş okudu.

Kongrede buluşanları selamlayan Yüksekdağ, şöyle dedi: "Biliyorum ve biliyoruz ki; ne yaparlarsa yapsınlar bu coşkuyu elimizden, yüreğimizden alamazlar. İçeride olalım ya da dışarıda; bedenimiz tutsak olsun ya da özgür, birlikte direnmeyi de biliriz, birlikte sevinmeyi de… Coşkumuz zindanlara da sığmaz, salonlara da…

İşte bugün bütün duvarları, barajları, engelleri aşmış bir partinin kabına sığmayan ruhu ve hareketiyle bir aradayız. İnanıyorum ki; 3. Olağan Kongremizde halklarımızı kuşatan faşizmin aşıldığı, demokratik direnişe derin soluk verildiği bir dönemeç olacak."

HDPkongresi7

“Savaşa karşı, ölüme karşı yaşam zaferimiz olacak”

Kongrenin partiye yönelik siyasi soykırım operasyonlarının ortasında yapıldığını hatırlatan Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Bu nedenle bugün toplanan kongre sadece bir kongre değildir. Boyun eğmeyen, vazgeçmeyen demokratik halk iradesidir. Saldırıları aşa aşa yürüme kararlılığıdır. Hayatta ve siyasette silahtan, savaştan, yalandan, baskıdan, paradan büyük güçler olduğuna inanmak ve onlara sarılmaktır.

Bugün HDP en ağır saldırılar ve olanaksızlıklar karşısında dimdik ayakta ise enerjisini, güvenini yitirmiyorsa insanlığın büyük değerlerine dayanan büyük bir gücü kuşandığı içindir. Özgürlük, emek, demokrasi, barış, adalet, eşitlik, doğa ve herkes için insanca yaşam değerleri bizi bizler yapan, yenilmez yapan güçtür. Bunun için iktidarı elinde tutanlar, tek elde topladıkları yetki ve otoritenin gücüyle zehirlenirken HDP fırtınaların, kıranların ortasında durmadan yeşeriyor. Tekçi faşist iktidar ise onca haksız, kirli kazanımlarına, bütün devlet-siyaset ve sermaye ganimetlerine el koymuş olmasına rağmen meşruiyet krizini aşamıyor.

Metal yorgunluğu dedikleri haksızlık, siyasetsizlik, çözümsüzlük bunalımını savaşla, ölümle, nefret ve halklara düşmanlıkla aşmaya çalışıyor."

"HDP renkleri soldurmadan, kimlikleri karartmadan demokratik birliğin sağlanabileceğine kanıttır" diyen Yüksekdağ, şöyle devam etti:

"Kobane'den Afrin'e, Afrin'den Amed'e, Amed'den İstanbul'a yeni bir yaşam için direnenler çağın zafer hakikati olarak tarihe adına yazdıranlardır. Bugün bölgeyi savaş cehennemine çeviren bütün zalim, sömürücü, işgalci iktidarlar karşısında yeni bir demokratik siyasi model, yeni bir ufuk yükseliyor.

Ankara'dan Afrin'e bizleri birleştiren aynı ufka bakıyor olmaktır. Halkların ve büyük insanlığın eşit, özgür, gönüllü, demokratik birliğine ve yaşam modeline inanmaktır. İşte yeni ufka baktığımızda toprağı, birliği, geleceği için direnen Afrin halkının kazanacağını görüyoruz. Çocukların bombalarla öldürülmediği, annelerin ağıt yakmadığı, kadınların cansız bedenine işkence yapılmadığı, Kobane'nin bedenine çiçeklerin, zeytin ağaçlarının selam durduğu bir özgürlük ve kardeşlik yurdu görüyoruz. Ve bütün inancımızla bir kez daha söylüyoruz: Savaşa karşı, ölüme karşı yaşam zaferimiz olacak."

 

Baluken ve Encü’den kongreye mesaj!

Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Diyarbakır Milletvekilli İdris Baluken de kongre katılımcılarına bir mesaj gönderdi. Demokrasi, barış ve özgürlük adına yürütülen tarihi mücadelenin yaşandığı bir dönemde kongrelerinin gerçekleştiğini belirten Baluken’in mesajı şöyle:

“Bu tarihi kongremizin gerçekleşmemesi için 3 yıla yakın bir süredir yürütülen siyasi soykırım operasyonlarının amacı siyasi mücadelemizi tamamen tasfiye etmekti. Bugün gerçekleştireceğimiz kongre siyasi soykırım operasyonlarının sonuca varamadığının kanıtıdır. Aynı şekilde halklarımızın kongremize yönelik taşıdığı coşkunun kendisi siyasi soykırım operasyonlarına en büyük cevaptır.”

 

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Şırnak Milletvekilli Ferhat Encu’nun kongreye gönderdiği mesajda ise şu ifadeler yer aldı:

“Değerli divan üyeleri, partimizin tüm kademelerindeki değerli arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarım, kongre delegeleri ve konuklarımız; öncelikle hepinizi sevgiyle, saygıyla, özlemle selamlıyorum. Fiziken aranızda olamasam da kalben ve ruhen 3. Büyük Olağan Kongremizin heyecanını paylaşıyorum.

Hakikati dile getirmenin, demokrasinin tüm ilkelerinin askıya alındığı, demokratik siyaset önerilerinin savunulmasının en ağır suç ilan edildiği bu günlerde Türkiye, Kürdistan ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sizlerin burada bulunması çok kıymetlidir. HDP, muhalefete yeni bir soluk getirmiş, birlikte yaşamın imkansız olmadığını, gerçekleşebileceğini ortaya koymuştur. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim sonuçları, HDP’nin istikrarlı bir şekilde demokrasi ve barışı savunmasının, sürdürdüğü Türkiye halklarının özgürlük, eşitlik, barış ve adalet mücadelesinin Türkiye halkları nezdinde bir karşılığı olduğunu göstermiştir. Türkiye halklarından aldığımız yetkiyle, dostlarımızdan aldığımız destekle bugüne kadar demokratik siyasette, Türkiye halkları için özgürlük, eşitlik, barış ve adalet talebimizde ısrarcı olduk, olmaya da devam edeceğiz. Gözaltılar, tutuklamalar, davalar, cezalar ilkelerimizden ve mücadelemizden asla geri adım attıramayacaktır.”

  


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü