Anasayfa Manşet URFA HAPİSHANESİ | “Efrîn’deki direnişe dört duvarın ardından ses vermeye devam edeceğiz”

URFA HAPİSHANESİ | “Efrîn’deki direnişe dört duvarın ardından ses vermeye devam edeceğiz”

Cumartesi, 10 Mart 2018 13:07
Yazdır PDF

Urfa 2 No’lu T Tipi Hapishane’de bulunan Tutsak Partizanlar, gazetemize gönderdikleri mektupta Efrîn için hem 15 Şubat hem de 1-3 Mart tarihlerinde açlık grevi eylemleri gerçekleştirdiklerini ilettiler. “Siyasi tutsaklar olarak yüreğimiz, irademiz Efrîn’deki direnişte… Kadınların isyanı gökkuşağının renkliliğinde, göğün sınırsızlığında buluşuyor” diyen Tutsak Partizanlar, bu eylemlerine hapishane iradesi tarafından yapılan faşizan baskıları da anlattılar. Mektup şu şekilde:

urfadan tutsak partizanlar

Efrîn’deki direnişe dört duvarın ardından ses vermeye devam edeceğiz!

TC’nin ÖSO çeteleriyle birlikte Efrîn’de yürüttüğü işgal devam ederken, bu saldırılar karşısında Efrîn’de büyük bir direniş sürüyor.

Devletin faşizan politikaların hapishanelerde çeşitli hak gasplarıyla, baskı ve sindirme politikaları olarak yansıyor. Siyasi tutsakların renkliliğine tahammül edemeyen erk zihniyet, OHAL süreciyle birlikte tutsakları tek tipleştirme adımlarını atarak, “tek tip elbise” uygulamasını yeniden gündeme getirdi.

Hapishanelerden siyasi tutsaklar yaptıkları açıklamalarla “tek tip elbise” dayatmasını hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini, her türlü direnişi büyüteceklerini dile getirdiler.

Efrîn’de işgal sürerken, TC’nin işgalci zihniyetini teşhir etmek ve Efrîn’de süren direnişe hapishanelerden ses olmak amacıyla çeşitli eylem ve etkinlikler yapıldı.

Hapishanelerde eşzamanlı olarak 15 Şubat tarihinden KUH önderi Abdullah Öcalan’a yönelik TC’nin emperyalistlerle yaptığı komplo kınanarak yurtsever siyasi tutsakların çağrısı ile 3 günlük açlık grevi eylemleri başlatıldı.

Bizler de Urfa 2 No’lu T Tipi Hapishane’deki siyasi tutsaklarla birlikte KUH önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit politikalarını ve Efrîn’de TC’nin sivil halka yönelik yürüttüğü kirli savaşı protesto etmek için 3 günlük açlık grevi yapıldı. Açlık grevinin ilk günü sloganlarla, Efrîn’deki direniş selamlandı. Hapishane yönetimi tarafından açlık grevinde olmamız gerekçe gösterilerek spora çıkmamız engellendi. Yıllarca siyasi tutsakların direnişi ile kazanımla elde edilen etkinliklerin engellenmesi sonucu kadın siyasi tutsaklar olarak ses çıkarma eylemimizde alkış ve zılgıtlar, metal tabak ve kaşıklarla, karavanalarla Efrîn’deki direnişe ses verdik.

Hapishanenin hak gaspları ile bizi sindirme politikaları karşısında 3 günlük açlık grevi direnişimiz tüm renkliliğiyle devam etti. Ses çıkarma eylemimiz spora çıkarılmamızla birlikte alkış ve zılgıtlarımızla kazanımla son buldu. 3 günlük açlık grevimimiz sonrasında hapishane idaresi tarafından art arda soruşturmalar açıldı. Açlık grevinden “kültürel etkinliklerden men edilme” cezası, ses çıkarma eyleminden “görüş cezası” birbirinin peşi sıra verildi. Ses çıkarma eyleminin ertesi günü iki kadın arkadaşımızın sürgünüyle güne başladık. Aynı gün içerisinde gardiyanlar tarafından koğuşumuz “genel arama” adı altında dolaplarımız yağmalanarak bir “arama” yapıldı. Arama sırasında elbise dolaplarımızdaki “devrim şehitleri”nin fotoğrafları bahane edilerek gardiyanların ırkçı söylemleri ile çıkarılmak istendi. Bizler de “koğuşumuzun siyasi bir koğuş olduğu” hatırlatmalarında bulunarak, “fotoğrafları çıkaramayacaklarını, bu tutumun yaşam alanımıza bir müdahale olduğu” dile getirdik. “Bu biçimde yapılan aramayı kabul etmeyeceğimizi” dile getirmemizin ardından koğuşa erkek gardiyanlar, hapishane müdürü ve savcılar gelerek sözde incelemelerde bulunacaklarını belirttiler. Aynı gün içerisinde yapılan aramayı engellediğimiz gerekçesiyle koğuşumuzdaki 3 kadın arkadaşa görüş ve hücre cezaları verildi.

Tüm bu soruşturma, sürgün tehditleri ve hak gaspları ile devrimci irademizi teslim almaya çalışanlara inat Efrîn’deki direnişe kendi rengimizle ses olmaya devam ediyoruz.

Bakırköy Hapishanesi’nden tutsak Partizanlar adına yapılan açıklamada Efrîn’deki TC’nin işgalini protesto etmek ve Efrîn halkı ile dayanışmayı büyütmek için 1-3 Mart tarihlerinde “3 günlük açlık grevi yapma çağrısına bizler de Urfa 2 No’lu T Tipi’ndeki tutsak Partizanları olarak katılım gösterdik. Yurtsever siyasi kadın tutsakların da destek verdiği açlık grevi eylemimiz devrimci dayanışma içerisinde örülen direnişin rengine renk kattı.

Bir ayı aşkın süredir TC’nin ÖSO işbirliği ile yürüttüğü işgal girişimi sürerken, Efrîn’de bu kirli ve haksız savaşa karşı büyük bir direniş sürüyor. Siyasi tutsaklar olarak yüreğimiz, irademiz Efrîn’deki direnişte… Kadınların isyanı gökkuşağının renkliliğinde, göğün sınırsızlığında buluşuyor.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü