Anasayfa Manşet HDK BİLEŞENLERİ | “Onur Hamzaoğlu ve Fadime Çelebi'ye özgürlük”

HDK BİLEŞENLERİ | “Onur Hamzaoğlu ve Fadime Çelebi'ye özgürlük”

Salı, 17 Nisan 2018 13:51
Yazdır PDF

HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ve ESP/SKM eski sözcüsü Fadime Çelebi’nin tutuklanışlarının 2. ayında HDK bileşenleri düzenledikleri basın toplantısı ile “Ya beraber mücadele edeceğiz ya da bu cehennemin içinde kıvranmaya devam edeceğiz. Başka çıkar yolu yok” mesajı verdiler.

hdk bilesenlerinden basin toplantisi

İstanbul: HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ve ESP/SKM eski sözcüsü Fadime Çelebi’nin tutuklanışlarının 2. ayında HDK bileşenleri bir basın toplantısı düzenleyerek gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istediler. Açıklamaya Devrimci Parti, ESP, SKM, HDP, Partizan, Kaldıraç, SYKP, 78’liler Girişimi, YDK’nın aralarında olduğu çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

HDK binasında düzenlenen açıklama için “Eşsözcümüz Onur Hamzaoğlu’na özgürlük” pankartı açılırken toplantıda ilk olarak HDK bileşenleri adına HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit konuştu. Hamzaoğlu ve Çelebi’nin tutuklandığı operasyon sürecini hatırlatan Koçyiğit “Yürütülen operasyona konu olan açıklama ise Efrin savaşının yarattığı ve yaratacağı insani felakete dikkat çekmekti. Savaşın  bedelini yoksul insanların ödediğini, Efrin  savaşının gerekçelerinin gerçeklikten uzak olduğuna kamuoyunun dikkatini çekmek amaçlı yapılmıştı” dedi.

7 Haziran yenilgisini hazmedemeyen iktidarın o günden beri ülkeyi bir açık hava hapishanesine döndürdüğüne söyleyen Koçyiğit, “O günden beri her an, her gün haksız hukuksuz uygulamaları arttırarak toplumsal yaşamı zapturapt altına almaya çalıştığı bir gerçeklik içinde yaşıyoruz. Korkutma ve ‘zorunlu rıza’ temel yönetim biçimi olmuş durumda” dedi.

 

“Ya beraber mücadele edeceğiz ya da…”

Koçyiğit’in ardından Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Hamzaoğlu ve Çelebi’nin tutuklanmasına neden olan açıklamaya imza atanlardan ve bu operasyonda tutuklananlardan biri olduğunu söyleyerek, “O günden bu güne o topraklarda yaşananlar bizim ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Biz benzer saldırıları Irak’ta da görmüştük. Ortadoğu halklarına bir cehennem yaratmak istiyorlar. Halkların omuz omuza kardeşçe yaşama azminin öne çıkarılması, cehennem yapılmak istenen coğrafyanın halkların cennetine dönüştürmek de bizim amacımızdır.  Arkadaşlarımızın masumiyeti gibi bir derdimiz olmadı. Emperyalistlerin gözünde masum olmayan arkadaşlarımız halkların gözünde de hiç suçlu olmadı” dedi.

Ülkenin ağır bir karanlığa sürüklendiğini belirten Piroğlu, “Ya beraber mücadele edeceğiz ya da bu cehennemin içinde kıvranmaya devam edeceğiz. Başka çıkar yolu yok. Bedelini ödemeye hazırız ve kazanan son tahlilde biz olacağız” diye konuştu. 

 

“Biz susmayacağız ve kimse de bizden susmamızı beklemesin”

Hamzaoğlu ve Çelebi’nin serbest bırakılmasını ve OHAL’in kaldırılması gerektiğini belirten Kaldıraç’tan Hakan Dilmeç’in ardından söz alan SKM Sözcüsü Beycan Taşkıran, savaş politikalarına karşı olmanın özelde kadınların ve tüm halkların sorumluluğunda olduğunu söyleyerek, “Ortadoğu’da yaşanan iki seçenek arasında kadın özgürlükçü, ekolojik seçenekle Rojava devrimi bunu ortaya koymuştur. Bugün devrimin ortadan kaldırılmasına karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Buna karşı ses çıkarmaya devam edeceğiz. Kadınların özgürlük yürüyüşü hiç durmayacak” diye konuştu. 

Taşkıran’ın ardından söz alan SYKP’den Gülseren Pusatlıoğlu’dan sonra 78’liler Girişimi Üyesi Nimet Tanrıkulu konuştu. 78’liler Girişimi Eş sözcüsü Celalettin Can’ın cezaevindeki yaşadığı sağlık sorunlarına da dikkat çeken Tanrıkulu, “401 tane hasta mahpus uzun süredir tutuklu. Can, bunlardan biri olur mu olmaz mı göreceğiz. Arkadaşlarımızı sağlıklı aldınız sağlıklı istiyoruz. Tecrit ve işkencenin başka başka yöntemleri var. Biz susmayacağız ve kimse de bizden susmamızı beklemesin” diye belirtti.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü