Anasayfa Manşet 1 MAYIS TERTİP KOMİTESİ | Tutuklamaya sevk edilen ESP’liler için adliye önünde eylem

1 MAYIS TERTİP KOMİTESİ | Tutuklamaya sevk edilen ESP’liler için adliye önünde eylem

Salı, 17 Nisan 2018 13:59
Yazdır PDF

Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 23 ESP/SKM ve SGDF üyesi için Çağlayan Adliyesi’nde basın açıklaması yapan 1 Mayıs Tertip Komitesi “İktidarın OHAL karanlığına ne kadar ihtiyacı varsa emekçilerin de o kadar aydınlığa, barışa, özgürlüğe ve emeğine sahip çıkmaya ihtiyacı var” dedi.

1 mayis engellemez

İstanbul: 1 Mayıs Tertip Komitesi, 13 Nisan Cuma günü Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda 1 Mayıs bildirileri dağıtmak isterken işkenceyle gözaltına alınan ESP, SKM ve SGDF üyeleri için Çağlayan Adliyesi önünde biraraya geldi. Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 23 ESP, SKM ve SGDF üyesi için gerçekleştirilen eyleme DİSK, KESK, Halkevleri, BEKSAV, HDP, HDK, ESP, SKM, SGDF, Kaldıraç ve Partizan katılım sağladı.

"Baskılar bizi yıldıramaz", "1 Mayıs haktır, engellenemez", "Gözaltılar serbest bırakılsın" sloganlarının atıldığı eylemde "1 Mayıs engellenemez, gözaltılar serbest bırakılsın" pankartı açıldı.

 

“Emekçilerin özgürlük ve emeği haykırmasına engel olamayacaklar”

İlk olarak söz alan KESK İstanbul Dönem Sözcüsü Ayfer Koçak “1 Mayıs bütün emekçilerin gelecek umudunun olduğu gündür, gelecek umudunun sokaklara taşacağı gündür” dedi. 1 Mayıs gününde Maltepe alanında milyonların olacağını belirten Koçak, bunu sadece kendilerinin değil, iktidarın da gördüğünü belirterek, bu denli saldırganlığın sebebinin bu olduğuna dikkat çekti. 

Siyasal iktidarda olanların iktidarlarını güçlendirmek için OHAL'i uzattıklarını kaydeden Koçak, "Ellerinden geleni arkasına koymasınlar. Bildirileri ellerimizden alabilirler, alanları, meydanları yasaklayabilirler. Ama emekçilerin 1 Mayıs alanında özgürlük ve emeği haykırmasına engel olamayacaklar" dedi. 1 Mayıs'ta Maltepe'de buluşacaklarını belirten Koçak, "Siyasal iktidarın OHAL karanlığına ne kadar ihtiyacı varsa en az onun kadar emekçilerin de aydınlığa, barışa, özgürlüğe ve emeğine sahip çıkmaya ihtiyaç var" dedi. Son olarak, durmadan sokak sokak 1 Mayıs'ı örgütleyeceklerini söyledi.

 

“Bir gün adliyelerde faşizmi yargılayacağız”

Koçak'ın ardından söz alan ESP ve SKM İstanbul Sözcüsü Beycan Taşkıran, binlerce politik tutsağın hapishanelere doldurulduğuna dikkat çekerek, "1 Mayıs çalışmalarını engellemek istiyorlar. ESP,  SKM, SGDF çalışmaları engellemeye çalışıyorlar ve  demokratik alanda çalışma yürüten arkadaşlarımız gözaltına alarak tutukluyorlar" dedi. 

Savaş politikalarına karşı özgürlük mücadelesinin süreceğini dile getiren Taşkıran, "Biz bir gün halklarımızla bu adliyelerde faşizmi yargılayacağız. Arkadaşlarımız özgür olana kadar burada bekleyeceğiz. ESP, SKM, SGDF, özgürlük güçleri, kadınlar susmayacak" dedi.

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü