Anasayfa Manşet 683. HAFTA | “Bu toprakların hakikatleriyle yüzleşin!”

683. HAFTA | “Bu toprakların hakikatleriyle yüzleşin!”

Cumartesi, 28 Nisan 2018 09:54
Yazdır PDF

Cumartesi Anneleri bu hafta 24 Nisan’da gözaltına alınarak ölüm yolculuğuna çıkarılan Ermeni aydınları şair Taniel Varujan şahsında andı ve devlete bu toprakların hakikatiyle yüzleşme çağrısı yaptı.

cumartesi anneleri 683 hafta

İstanbul: 683. haftada Galatasaray Lisesi’nde buluşan Cumartesi Anneleri, 24 Nisan 1925’te gözaltına alınarak ölüm yolculuğuna çıkarılan ve mezar yerleri dahi bilinmeyen Ermeni şair, yazar, aydınları Taniel Varujan şahsında andı ve devleti yönetenlere bu toprakların hakikatleriyle yüzleşme çağrısı yaptı.

Eylemde ilk olarak söz alan gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak’ın ardından Pakrat Estukyan, “Yüz yıldan beri çok belli ama asla hesaplaşılmamış büyük bir cürümün 103’üncü yılında bir araya geldik. Bugün Ermeni Soykırımı’nda yaşamını kaybeden şair Taniel Varujan’ı odak noktamıza aldık. Taniel, Sivas’ın bir köyünde doğmuştu.  Öğrenimin ardından bir süre yurt dışına gitti. 24 Nisan’da bir şiirini yayınlamak için İstanbul’a gelmişti.  Gözaltına alındı ve kendisinden bir daha haber alınamadı” dedi.

Estukyan, Taniel’in “barış” mesajını içeren şiirinin Ermenicesini okudu. 

 

"103 yıl geçse de aradan, bu toprakların şairi seni unutmadık"

Şiirin Türkçesinin okunmasının ardından yapılan açıklamada “683. haftamızda 24 Nisan'ın 103. yılı vesilesiyle şair Taniel Varujan şahsında, gözaltına alındıktan sonra geride bir mezar taşı bile bırakamadan yok olup giden İstanbullu Ermeni aydınları unutmadık diyerek buluştuk” denildi.

24 Nisan 1915 günü “1 saate döneceksiniz” denilerek evlerinden alınan Ermeni aydınların Ankara’ya ölüm yolculuğuna çıkarıldıklarının, ancak asker ve polis gözetiminde iken 174 kişinin vahşice öldürüldüğünün anlatıldığı açıklamada “24 Nisan'da aydınların hedef alınması, Ermeni toplumunun sesini kesme ve bu toprakları Ermenisizleştirme operasyonunun başlangıcı olması yanında, bu topraklarda toplu kaybetme tarihinin de başlangıcı oldu” denildi.

24 Nisan'da İstanbul'da gözaltına alınanlardan birinin de "Yoksulluğurı, alın terinin, emeğin, aşkın ve yurtseverliğin şairi” olarak bilinen Taniel Varujan olduğuna vurgu yapılan açıklamada “Bir şiirinde ‘Ah hakareti evimin eşiğinde yazdılar/Ve unutulmuşluk da, günbe gün artar’ diyen Varujan'a ‘103 yıl geçse de aradan, bu toprakların şairi seni unutmadık’ diye sesleniyoruz” denildi”

Açıklama “Devleti yönetenlere ve topluma bu toprakların bütün hakikatleriyle yüzleşme çağrımızı yineliyoruz” çağrısı ile sona erdi.

 


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü