Anasayfa Manşet 1 MAYIS | 1 Mayıs 77’de katledilenler Kazancı Yokuşu’nda anıldı

1 MAYIS | 1 Mayıs 77’de katledilenler Kazancı Yokuşu’nda anıldı

Cumartesi, 28 Nisan 2018 13:18
Yazdır PDF

Taksim’de 1977 yılı 1 Mayısı'nda katledilen 37 kişi siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri tarafından Kazancı Yokuşu’nda anıldı. 

kazancı yokuşunda 1 mayıs anması 6

 

İstanbul: 78’liler Girişimi, SYKP, HDP, HDK’nin de aralarında bulunduğu pek çok demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti, Kazancı Yokuşu’nda 1 Mayıs 1977’de katledilenleri andı.

78’liler Girişimi, Yeşiller ve Sol Parti, SYKP, EHP, HDP, HDK ve Karşı Sanat Çalışmaları’nın düzenlediği eyleme İHD İstanbul Şubesi ve Haydarpaşa Dayanışması’da destek verdi.

 

“Katliamda ölenlerin hiçbirini unutmadık, unutmayacağız”

İlk olarak yapılan konuşmada, “41 yıl önce bu meydanda katliam gerçekleştirilerek, onlarca arkadaşımız saldırıya uğradı. Katliamda ölen arkadaşlarımızım hiçbirini unutmadık, unutmayacağız” denildi.

 

 

41 yıl önce yüz binlerce insan saldırıya uğradı

Ardından katledilenler şahsında saygı duruşuna geçildi. Kurumlar adında basın açıklamasını 78’liler Girişimi İstanbul Sözcüsü Yunus Bircan okudu. 41 yıl önce Taksim Meydanı’nda 500 bin işçi, emekçi, kadın ve gencin silahlı, bombalı saldırıya uğradığını söyleyen Bircan “41 yıl önce, şu an basın açıklaması yaptığımız Taksim-Kazancı Yokuşu’nda, 8’i kadın, 35 insanımız bu saldırı sonucu öldürüldü, 126 kişi yaralandı” ifadelerini kullandı.

 

 

“1 Mayıs Katliamı, darbenin başarıya ulaşması için yapıldı”

41 yıl önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde örgütlenen darbenin başarıya ulaşması için “şok” bir toplumsal-siyasal ortama ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Bircan, 1 Mayıs Katliamı’nın bunun için yapıldığını söyledi.

“Karşılığı yapmak olmayan vaatlerle bir toplumun acıları politik gündem malzemesi yapılmamalıdır” diyen Bircan, 1 Mayıs Katliamı’nın sorumlularının açığa çıkarılmasını istedi. 1 Mayıs Katliamı gerçeği ile yüzleşmek ve hesaplaşmak gerektiğine dikkat çeken Bircan, “Bunun için gerçek bir ‘Gerçekleri Araştırma ve Adalet Komisyonu’ kurulmalıdır. Adil, demokratik, özgürlükçü ve sahici bir toplumda yaşamak için istiyoruz bunu” dedi.

 

“Taksim Meydanı kamusal alandır”

Taksim Meydanı’nın kamusal bir alan olduğunu dile getiren Bircan, “Kamusal alanımızı, özgürlük meydanımızı yasaklıyorlar. Yasağa itiraz eden ve özgürlük alanına sahip çıkan bizlere zulmediyorlar. 1 Mayıs İşçi Bayramını bu alanda kutlamamızı istemiyorlar. Bu kabul edilemez” dedi. AKP’nin Taksim Meydanı’nın kamusallığını bitirme politikalarına itiraz ediyoruz diyen Bircan, nedenini şu şekilde açıkladı; “Çünkü Taksim Meydanı üzerinden mücadele mekânlarımız tasfiye edilmek isteniyor.”

 

AKP iktidarı kendi değerlerini ve sembollerini egemen kılmaya çalışıyor

Emek, barış, özgürlük ve demokrasi güçlerinin bir araya geldiği, birbirine dokundukları ve birbirinden güç aldıkları, dayanıştıkları için Taksim Meydanı’nda olunması gerektiğini ifade eden Bircan, “AKP iktidarının kendi değerlerini ve sembollerini egemen kılmaya çalıştığını, Topçu Kışlası tipi AVM ve benzeri şeyleri, yaygın bir şekilde merkezden çevreye doğru yayma politikalarını görünür kılmalarına karşı Taksim Meydanı” dedi.

 

“Bu meydan halkındır, bizlerindir, bize aittir”

Kazancı Yokuşu’nun 41 yıllık hesaplaşma olduğunu belirten Bircan, “Bu güne kadar bu katliamın hesabı sorulmadığı gibi katledilenlerin adlarına bir anıt bile dikilmedi. Dünyada böylesi vahşetlerin yaşandığı yerler anma mekânları olarak düzenlenir ve halkın anmalarına açılır” dedi.

Ayrıca Taksim Meydanı’nda Gezi Direnişi’nin de yaşandığını hatırlatan Bircan, “Dünyayı değiştirmeye kalkan genç nesillere yeni, genç ufuklar açıldı bu meydanda. Bu meydan halkındır, bizlerindir, bize aittir” dedi.

 

Bircan son olarak taleplerini şu şekilde sıraladı;

- Bu meydan 1 Mayıs Meydanıdır! Adı budur, resmileşmelidir!

- Taksim Meydanı üzerindeki yasak kaldırılmalı, 1 Mayıs kutlamalarına açılmalıdır!

- Katledilen arkadaşlarımızın adına tam burada, Kazancı Yokuşu'nun başına bir anıt yapılmalıdır!

Açıklamanın ardından anma, katledilenler anısına bırakılan karanfillerle son buldu.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü