Anasayfa Manşet İstanbul’da Partizan okurları 1 Mayıs öncesi piknikte buluştu

İstanbul’da Partizan okurları 1 Mayıs öncesi piknikte buluştu

Pazar, 29 Nisan 2018 19:42
Yazdır PDF

1 Mayıs için İstanbul’da Maltepe mitingine katılacak olan Partizan okurları, piknikte buluşarak 1 Mayıs ve 18 Mayıs’ı konuşarak planlamalar yaptılar, 24 Haziran seçimlerine ilişkin yönelim tartışmaları yürüttüler. Partizan okurları piknikte Aliboğazı şehitlerini de andılar

istanbulda 1 mayis piknigi

İstanbul: 1 Mayıs çalışmalarının finalini bugün bir piknikle veren Partizan okurları, çalışmalarını değerlendirdi ve 1 Mayıs’a ilişkin hazırlıklarını konuştular.

1 Mayıs’ta Maltepe’de gerçekleşecek mitinge İdealtepe kolunda ve bileşeni olduğu HDK ile saat 11.00'da katılacağını duyuran Partizan okurları, 1 Mayıs günü için çeşitli planlamalar yaptı, olası durumlara ilişkin tartışmalar yürüttü.

18 Mayıs 1973’te ölümsüzleşen komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anmak ve 68 gençlik isyan dalgasının 50. Yılına ilişkin tartışmalar yürütmek amacıyla Sosyalist Meclisler Federasyonu ve Yeni Dünya İçin Çağrı ile birlikte 19-20 Mayıs 2018 tarihinde Taksim Hill Otel’de düzenleyecekleri sempozyuma ilişkin de konuşan Partizan okurları, 1 Mayıs’ın ardından sempozyum hazırlıklarına ağırlık vereceklerini konuştular. Kaypakkaya üzerine atölyelerin planlamasını da konuşan Partizan okurları, bu atölyeleri çeşitli mahallelerde yapmak üzerine hemfikir oldu.

 

24 Haziran seçimlerine ilişkin tartışma

24 Haziran’da gerçekleşeceği duyurulan baskın seçimler üzerine konuşan Partizan okurları, hakim sınıfları bu erken seçime hangi koşulların zorladığını tartıştılar. Başkanlık sisteminin AKP’nin bir dayatması değil Türk egemen sınıfların bir ihtiyacı olduğunu vurgulayan Partizan okurları; Meral Akşener, Abdullah Gül gibi kendisini muhalefet olarak tanımlayanlarca zikredilen isimlerin egemen klikler arasında AKP-MHP faşist ittifakına dönük duyulan rahatsızlık nedeniyle parlatılan isimler olduğuna dikkat çekerek bunlar arasında bir seçim yapmanın halka dayatıldığını vurguladılar.

Parlamentonun ise göstermelik olsa dahi hiçbir işlevinin kalmadığına değinen Partizan okurları, tüm bu tabloyu halka en yaygın şekilde nasıl anlatılabileceğini, bunun için hangi seçim taktiğini uygulamanın doğru olabileceğini tartıştılar.

Boykotun ve ilerici güçlerle birlikte seçimlere dahil olmanın yol yöntemleri ve argümanları üzerine tartışan Partizan okurları; hala sandığa bel bağlayan ciddi bir kesim olduğuna, bu dönemde ilerici ve yurtsever güçlerle yan yana durmanın herkeste açığa çıkardığı/çıkaracağı enerjiye vurgu yaptılar. Ancak seçim tavrını belirlerken esas momentin tek başına birlikte hareket etmek olmaması gerektiğine vurgu yapan Partizan okurları, seçim döneminin yarattığı atmosferi hakim sınıfların teşhirini yaygınlaştıracak bir araç olarak kullanılabileceğine dikkat çektiler.

 

Aliboğazı şehitleri anıldı

Piknikte son olarak 23 Nisan günü faşist TC ordusuyla girilen çatışmada şehit düşen halk savaşçıları da anıldı. Aliboğazı’na yönelik devlet operasyonlarının esas amacının bölgede bulunan devrimci güçlere dönük yok etme saldırısı olduğuna ve söz konusu operasyon sırasında valisinden Mit’ine, komutanına verilen pozların devrimci harekete verilen mesajlar olduğuna dikkat çektiler.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü