Anasayfa Manşet 2018 1 Mayıs’ı | T. Kürdistanı’nda 1 Mayıs!

2018 1 Mayıs’ı | T. Kürdistanı’nda 1 Mayıs!

Salı, 01 Mayıs 2018 12:37
Yazdır PDF

İşçi ve emekçilerin bayramı 1 Mayıs Kürdistanın dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor.

amed 1 mayıs

*Dersim’de 1 Mayıs kutlaması, Seyit Rıza meydanında yapıldı. Geçen yıla oranla katılımın yükseldiği kutlamaya KESK’e bağlı sendikalar, DİSK’e bağlı; Genel İş, Gıda İş’e üye Munzur Su İşçileri, Yol-İş, EMEP, HDP ve CHP’nin yanı sıra bini aşkın kişi katıldı. Yapılan konuşmalarda OHAL’in kaldırılması talebi öne çıkarken, seçimlerde birlikte mücadele vurgusu dile getirildi. Öte yandan gazetemizin alanına girişine polislerce engel olundu.

Bu yıl 1 Mayıs’ta emperyalist savaş ve sömürüye karşı, bütün işçi ve emekçilerin kadınların gençlerin Mayıs alanlarını doldurduğunu belirten Tüm Bel Sen Genel Merkez Yöneticisi Satı Burunucu Çalı, ülkede tek adam rejimine karşı demokrasi talebinin yükseltilmeye çalışıldığını, aynı zamanda dünyada da durumun pek farklı olmadığını işçi ve emekçilerin, demokrasi, insanca yaşam için alanlarda olduğunu ifade ederek, 2 yıldır süren OHAL döneminde patronların kazandığını ama işçi ve emekçi grevlerinin yasaklandığını dile getirerek bu savaş koşullarında yapılacak olan 24 Haziran seçimlerinde tek adama karşı en geniş birlikteliğin kurulması gerektiğini vurguladı.

kürdistan 1mayıs

“Faşist cumhur ittifakını kim takar”

HDP Grup Başkan Vekili ve İstanbul milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise Türkiye’de 10 milyon insanın 1600 lira aylığa mahkum edildiğini, 3.5 milyon resmi 6.5 milyon ise gerçek işsiz sayısının bulunduğunu söyledi. Böyle bir zamanda 1 Mayıs’ın kutlandığını belirten Kerestecioğlu, “Kadın ittifakı dururken, emekçi ittifakı dururken, faşist cumhur ittifakını kim takar. FETÖ çevreleriyle beraber yürüyenler hala iktidarını sürdürüyorlar. Her dönem mağdur olmayı becerdiler ama yalanla yürüyemeyeceksiniz. Yalanlarının sonu geldi. 24 Haziran’da onları göndermek için bir tek oyumuzu boşa atmayacağı” dedi.

*Adıyaman’da yüzlerce kişinin katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı. KESK, HDP, CHP, EMEP ve ÖSP’nin organize ettiği 1 Mayıs mitingi için gelen emekçiler İtfaiye önünde toplanarak kortejler halinde miting meydanına yürüdüler. “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı arkasında yürüyen emekçiler sık sık “Yaşasın 1 mayıs”, “Bijî yek Gulan”, “zafer direnen emekçinin olacak”, “yaşasın iş ekmek özgürlük faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attılar. Siyasi partilerin kortejlerinde gençler yoğun bir katılım gösterdiler. 

Yürüyüşe KESK, CHP, EMEP, HDP, ÖSP, İHD, Saadet Partisi, PSKD, Adıyaman Barosu, Tabip Odası, HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım da katıldı.

Kortejlerin Vali Yücel Özbilgin Parkı’ndaki yerini almasıyla birlikte miting başladı. Tertip Komitesi adına BES Temsilcisi Şahin Binicier konuştu. Binicier, 1 mayıs meydanın işçilerin, kamu çalışanlarının, tütünü yasaklanan tütün üreticilerinin, mühendislerin,  hekimlerin, avukatların emeklilerin, işsizlerin, kadınların, gençlerin meydanı olduğu söyleyerek bütün ezilen yok sayılan kesimleri bir arada mücadeleye etmeye çağırdı.
Miting Bajar konseriyle son buldu.

*Elazığ’da Emek ve Demokrasi Güçleri 1 Mayıs’ı Perşembe pazar alanında kutladı. KESK’e bağlı sendikaların yanı sıra HDP, EMEP, CHP üyelerinde olduğu çok sayıda kişi 1 Mayıs’a katıldı.
 Hozat Garajı’nda toplanan kitle 1 Mayıs alanına yürüdü. “Savaşa, sömürüye ve OHAL’e karşı yaşasın 1 Mayıs”, “İnsanca yaşam ve iş güvencemiz için OHAL’e Hayır” gibi çeşitli pankartların açıldığı 1 Mayıs’ta insanca yaşam talep edildi. 

1 Mayıs programı Tertip Komitesi’nin konuşmasıyla başladı. Tertip Komitesi Başkanı Kenan Korkmaz,  “2018 1 Mayıs’ını, dünyada ve ülkemizde işçi sınıfı ve halkları barışa adalet ve demokrasiye daha çok ihtiyaç duyduğu emekçilerin kazanılmış haklarına ve özgürlüklerine yönelik saldırıların olağanüstü arttığı koşullarda alanlarda karşılıyoruz. Eşit, özgür demokratik yönetim isteyen; birlik mücadele ve dayanışma duygularıyla tüm dünyada alanlara çıkan milyonlar bir arada kazanacağınız rengarenk güneşli güzel günlerin emek ile kuracağımız geleceğin resmini çizmek için meydanlarda buluşan, emekçi kardeşlerimizi selamlıyoruz” dedi.

*Malatya'da aniden bastıran sağanak sonrası 1 Mayıs kutlaması sona erdi.

*Gözaltılar 1 Mayıs'ta da durmadı. Urfa’da HDP Birecik eski Eşbaşkanı Yusuf Yeşiltepe ve İsmail Tutal gözaltına alındı. Yeşiltepe hakkında kesinleşmiş cezası olduğu öğrenilirken, Tutal’ın gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

*Mardin'de meslek örgütleri ve kadın örgütleri miting alanına doğru yürüyüş yapıyor.

*Diyarbakır'da kortejler alana giriş yapıyor..

*Van’d binlerin katılımıyla başlayan 1 mayıs kutlamaları Musa Anter Parkı'nda ( kültür kavşağında) devam ediyor. Van'da ki 1 Mayıs programına yürüyüş kortejlerinin katılımı başladı.

Malatya'da 1 Mayıs türkülerle kutlanıyor.

*Sivas'ta, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bazı siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşları üyelerinin katılımıyla kutlandı. Ethembey Parkı önünde toplanan gruptakiler polis arama noktasından geçerek Mevlana Miting alanına yürüdü.


Son Haberler

Özgür Gelecek yeni sayısı çıktı!

og 167

Alt Menü