GüncelKadın

“Rosalara, Merallere, Lalelere, Saralara ve Sevêlere verdiğimiz sözü tutacağız”

KBDH, Ocak ayında ölümsüzleşen kadın devrimcileri anarak, “Miras bıraktıkları özgürlük mücadelesini zafere ulaştırma sözü veriyoruz” vurgusu yaptı.

Kadınların Birleşik Devrim Hareketi (KBDH)  tarafından yapılan açıklamada, Ocak ayında ölümsüzleşen kadın devrimcileri anıldı.

Rosa Luxemburg, Meral Yakar, Lale Çolak, Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, Sevê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın anıldığı açıklamada, “2021 yeni bir başlangıç ​​yaparken, Ocak ayında yıldızlaşan kadın yoldaşlarımızın şahsında tüm devrim şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyor, bize miras bıraktıkları özgürlük mücadelesini zafere ulaştırma sözü veriyoruz “denildi.

Ölümsüzleşen kadın devrimcilerin yaşamlarının anlatıldığı KBDH açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Rosalar, Meraller, Saralar, Rojbînler ve Ronahîler, Sevêler, Pakizeler ve Fatmalar faşizmi yıkma ve özgürlüğümüzü önünde önümüzü önünde duran meşaledir Berlin’den İstanbul’a, Paris Silopî ‘ye haykırılan’ Vardık, Varız, Varolacağız! ‘ sloganı, silahlarımızla birleşmiş ve mücadele bayrağını yükseltmenin temel gerekçesi olmuştur.

Kadınların ve ezilen cinslerin özgürlük mücadelesinde yükselişin yaşandığı 21. yüzyıl, onun yürüyüşüne dönüş yürüyüşüne dönüştüğü, cesur ve umut yaratan bir çağdır. Faşizmin karşısında ölümü yenen ve yıldızlaşan kadın yoldaşlarımızın deneyimleri ve yarattıkları bilinç, tüm dünyaya rehber oluyor; yol gösteriyor; mücadele azmi kazandırıyor”

Açıklamanın devamında, “Birleşik devrim mücadelemiz, Ocak ölümsüzleşen yoldaşlarımız tüm yıldızlaşan kadınlardan aldığımız mirasla eylemlerimizi çoğaltacağımız, özsavunmamızı güçlendireceğimiz, tacizci ve tecavüzcülere hayat dar edeceğimiz adımlarla zafere ulaşacak. Faşist TC devletini, onu destekleyen kurum ve kişileri alarak Rosalara, Merallere, Lalelere, Saralara ve Sevêlere verdiğimiz sözü tutacağız.

Onları anmak, savaşmaktır; imkansızlıklar içinde ve faşizmin postallarına rağmen direngenliğe durmaktır; kavganın tohumu olarak silah omuzda toprağa düşmektir; ataerkil emperyalist-kapitalist sistemi ve ona bağımlı devletleri geçmişe gömmektir. Kadınların Birleşik Devrim Hareketi olarak başlattığımız hamleyi zaferle taçlandıracak ve Ocak yıldızlaşan Rosalar, Meraller, Laleler, Saralar ve Sevêler şahsında tüm ölümsüzleşenlerimizi özgürlük zılgıtlarıyla anacağız. “
Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı